Dolar 32,9826
Euro 35,9971
Altın 2.569,38
BİST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 34°C
Parçalı Bulutlu
Bursa
34°C
Parçalı Bulutlu
Sal 34°C
Çar 36°C
Per 35°C
Cum 35°C

Üst seviye yöneticilere yönelik geliştirilen oltalama ataklarına karşı XDR’ın sağladığı 3 yarar

Günümüzde, kuruluşların güvenlik seviyesine nazaran hücum formüllerini değiştiren siber hatalılar, yeni stratejiler geliştiriyor. Kuruluşların saklı bilgilerine ya da banka hesaplarına ulaşmak için C-Suite yöneticilerin şahsî bilgilerini taklit eden saldırganlar, kurum içi çalışanları manipüle eden e-postalar gönderiyor.

Üst seviye yöneticilere yönelik geliştirilen oltalama ataklarına karşı XDR’ın sağladığı 3 yarar
27 Aralık 2023 09:13
A+
A-

Günümüzde, kuruluşların güvenlik seviyesine nazaran atak formüllerini değiştiren siber hatalılar, yeni stratejiler geliştiriyor. Kuruluşların saklı bilgilerine ya da banka hesaplarına ulaşmak için C-Suite yöneticilerin ferdî bilgilerini taklit eden saldırganlar, kurum içi çalışanları manipüle eden e-postalar gönderiyor. Kuruluştaki uç noktaları, sunucuları, bulut uygulamaları, e-postaları ve daha fazlasını müdafaa altına alan gelişmiş algılama ve karşılık (XDR), geniş çaplı eserler için muhafazayı bütünleştiriyor. C-Suite yöneticilerin iş yoğunlukları ve uzun saatler boyunca çalışma eğilimlerinden ötürü oltalama e-posta ataklarına daha açık olduklarını belirten Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, C-Suite yöneticilere yönelik yapılan oltalama akınlarına karşı XDR’ın sağladığı 3 faydayı paylaşıyor.

Günümüzde tehdit aktörleri, yalnızca kıymetli sistemlerin ve dataların anahtarlarını ellerinde tuttukları için değil, tıpkı vakitte gereğince güvenlik tedbiri almadıkları için üst seviye yöneticileri giderek daha fazla amaç alıyor. Kurumdaki pozisyonları ve ehemmiyetleri nedeniyle cazip bir gaye haline gelen C-Suite yöneticileri, iş yoğunlukları ve uzun çalışma saatlerinin verdiği yorgunluk hali nedeniyle oltalama e-posta akınlarına daha açık bir hale geliyor. Kamuya açık bir ömür sürmeleri nedeniyle LinkendIn hesaplarını etkin bir formda güncelleyen C-Suite yöneticileri, kuruluşun ortağı yahut müşterisine atıfta bulunan oltalama e-postalarını geliştirmek isteyen saldırganlara kıymetli bilgiler sunuyor. Genişletilmiş Algılama ve Karşılık (XDR) tahlilleri, erişim ve yetkilendirme siyasetlerinde muhtaçlık duyulan görünürlüğü sağlayarak, muhtemel siber tehditleri belirleyebiliyor ve güvenlik riskini azaltmak için tahlil teklifleri sunabiliyor. Uç nokta, kullanıcı, ağ ve öbür güvenlik katmanlarını kapsayan bütünsel bir XDR tahlilinin, bir atağın devam ettiğini gösterebilecek eğilimleri yahut farklı olayları tanımlamak için gerekli olduğunu vurgulayan Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, “Kuruluşların prestijini ve ticari faaliyetlerini tehlikeye atabilecek bilgilerin açığa çıkmasını engelleyen XDR, yapay zeka (AI) ve makine tahsili (ML) sayesinde mevcut akınları gerçek vakitli olarak tahlil edebiliyor, ortalama tespit mühletini ve müdahale müddetini en aza indirgiyor.” açıklamasında bulunarak C-Suite yöneticilere yönelik yapılan oltalama hücumlarına karşı XDR’ın sağladığı 3 faydayı paylaşıyor.

1. Süratli Algılama: Üst seviye yöneticileri maksat alan hücumların kurum üzerinde büyük tesir yaratması beklenen bir durum. Bu nedenle gerçek bir hasar oluşmadan evvel bunları mümkün olduğunca çabuk tespit etmek kritik değer taşıyor. Devam etmekte olan bir saldırıyı tespit etmek için AI/ML teknolojisini kullanan XDR, görünüşte ilgisiz olayları tahlil ederek atağın nedenini süratli bir halde algılayabiliyor.

2. Yanlışsız Bağlamı Elde Edin: Bir ihlal tespit edildiğinde vakit, kuruluşların aleyhinde işlemeye başlıyor. XDR tahlilleri, güvenlik gruplarına saldırıyı tespit edebilmeleri için muhtaçlık duydukları bağlamı sağlıyor. Birinci erişimin nasıl yapıldığı, yayılabildiği ve hangi sistemlerin etkilendiğini tespit edebilen XDR, rastgele bir data sızıntısı, komuta ve denetim bağlantısı yahut başka makus niyetli aksiyonlara karşı otomatik olarak bilgi toplayabiliyor.

3. Çabucak Harekete Geçin: Üst seviye yönetici seviyesinde bir ihlalle uğraşıldığında sürat, çok kıymetli bir etken haline geliyor. Bu nedenle XDR tahlilinin akınları nasıl durduracağını ve akabinde tesirinin en düzgün nasıl bertaraf edileceği konusunda aksiyona geçilebilir bilgiler sağlaması ehemmiyet taşıyor. Bu, makul sistemlerin karantinaya alınması, makul kullanıcılara erişimin kapatılması, uygulamaların kapatılması yahut uç noktaların geri yüklenmesi üzere teklifleri kapsayan tahlilleri içeriyor.

C-Suite yöneticilere yönelik hücumlar gelir kaybına, işten çıkarmalara ve hatta şirketin iflas etmesine yahut faaliyetlerini durdurmasına yol açabilecek kadar ziyan verici sonuçlara yol açabiliyor. Kuruluşlardaki muhtemel hücumlara karşı güvenlik gruplarının aktüel olmayan yahut riskli siyasetlerini belirleyen GravityZone XDR, üst seviye yöneticilere yahut şirket içi çalışanlara yönelik atakları süratli bir formda tespit edebiliyor ve kuruluş genelindeki yetkilendirmeleri inançlı olacak halde tekrar belirliyor.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.