Dolar 33,0413
Euro 35,9402
Altın 2.546,09
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 36°C
Parçalı Bulutlu
Bursa
36°C
Parçalı Bulutlu
Pts 34°C
Sal 32°C
Çar 32°C
Per 31°C

Tabip denetimi olmadan ilaç kullanmak sıhhati tehlikeye atabilir

Hekim denetimi olmadan kullanılan ilaçların bedende ziyan oluşturabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Faruk Kutlutürk, “Hekim önerisi olmadan ilaç yahut takviye eserlerinin kullanımı, gereksiz vakit ve maddi kayıplara neden olmaktadır. Ruhsatsız ilaçlar ve doktora danışılmadan yüzeysel alınan bitkisel eserler sıhhati tehlikeye atabilir” dedi.

Tabip denetimi olmadan ilaç kullanmak sıhhati tehlikeye atabilir
27 Aralık 2023 09:03
A+
A-

Doktor denetimi olmadan kullanılan ilaçların bedende ziyan oluşturabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Faruk Kutlutürk, “Hekim önerisi olmadan ilaç yahut takviye eserlerinin kullanımı, gereksiz vakit ve maddi kayıplara neden olmaktadır. Ruhsatsız ilaçlar ve doktora danışılmadan özensiz alınan bitkisel eserler sıhhati tehlikeye atabilir” dedi.

Medical Park Tokat Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Faruk Kutlutürk, bilinçsiz ilaç kullanımları hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Hekim önerisi olmadan kullanılan bilinçsiz ilaç kullanımına dikkat çeken Prof. Dr. Kutlutürk, “Dünya Sıhhat Örgütü tarafından sıhhat; yalnızca hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, bedence, ruhça ve toplumsal istikametten tam güzellik hali olarak tanımlanmaktadır. Hastalıkların tedavi edilmesi sıhhat hizmetleri için temel gaye olsa da hami sıhhat hizmetleri giderek daha kıymet kazanmaktadır. Bu mevzuda çağdaş tıp hizmetlerini sunan sıhhat kurumları gerekli çalışmaları yaparken, maalesef çok sayıda kişi tabip önerisi olmadan etrafından, toplumsal medyadan yahut başka kaynaklardan ulaştıkları bilgilerle bitkisel eserleri, destek besinleri yahut ilaçları denetimsiz olarak kullanmaktadır” diye konuştu.

HEKİM DENETİMİNDE İLAÇLAR TERCİH EDİLMELİ

Doktor denetimi sonrası ilaç kullanımının ehemmiyetine değinen Prof. Dr. Kutlutürk, “Gerek gözetici sıhhat hizmeti gerekse hastalık halinde tedavinin idaresi günümüzde ispata dayalı tıp bilgileri ile yapılmalıdır. Kişisel olarak yapılması gerekenlerin başında istikrarlı beslenme, daha fazla hareket ve antrenmanın olduğu hayat usulü değişiklikleri olmalı, sonrasında doktor denetiminde gerektiğinde ilaçlar yahut destekleyici eserlerin kullanılması düşünülmelidir” biçiminde konuştu.

BESLENME STİLİNE DİKKAT EDİLMELİ

Geçmişten günümüze kadar hayat üslubunun değiştiğini lisana getiren Prof. Dr. Kutlutürk, “Daha az hareket etmeyi sağlayan gelişmiş ulaşım araçları, masa başında geçirilen vaktin fazlalığı, besine ulaşmada kolaylık ve besinlerin içeriklerindeki değişiklikler hayatımızı bir taraftan kolaylaştırırken öteki taraftan hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Bu değişimlere olumlu istikamette adapte olanlar daha sağlıklı ve uzun bir ömür sürebilmektedir” dedi.

AMAÇ KRONİK HASTALIKLARDAN KORUNMAK

Bugünkü arayışın obezite, diyabet, kardiyovasküler hastalıklar üzere toplumun birçoklarını olumsuz etkileyen kronik hastalıklardan korunmak olduğunu belirten Prof. Dr. Kutlutürk, “Modern tıptaki gelişmelerle birlikte, besin, pazarlama ve reklam kesimindeki gelişmeler, bireyleri daha fazla besin tüketmeye yönlendirmektedir. Yemek sonrası hiç aklınızda yokken izlediğiniz bir televizyon programı, sinema, dizi yahut reklam içine gizlenmiş bildirilerle beyninize besin tüketmesi konusunda ihtar gönderebilmektedir” tabirlerini kullandı.

İLAÇ SANAYİSİNİN GELİŞİMİ HAYAT MÜHLETİNİ UZATTI

Yaşam müddetinin uzadığını söyleyen Prof. Dr. Kutlutürk, şu bilgileri paylaştı:

“Nüfusun süratle artması endüstrileşme, kent hayatına geçilmesi kimi sıkıntıları beraberinde getirmiş olsa da aslında her şeyin berbata gittiğini söylenemez. Cumhuriyetimiz 100 yıl evvel kurulduğunda insanların ortalama hayat mühleti 42 yıldı. Son yüzyıldaki gelişmeler ortalama ömür beklentisini 80 yaşına kadar güzelleştirmiştir. Beklenen ortalama ömürdeki bu artışta en değerli etkenlerden biri ilaç sanayisindeki gelişmeler olup salgın hastalıkların önlenmesi, enfeksiyonların, diyabet, kalp hastalığı, kanser üzere hastalıkların tesirli tedavi edilebilmesidir.

KONTROL DIŞI İLAÇ KULLANMAK ZARARLI

Doktor denetimi olmadan kullanılan ilaçların sıhhate ziyan verebileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Kutlutürk, “Modern tıp alanındaki gelişmeleri takip etmek doktorların, diyetisyenlerin, spor fizyologlarının yaşama usulüyle ilgili tekliflerine uymak, sağlıklı beslenme ve idman alışkanlıkları kazanmak sıhhat için çoğunlukla kâfi olmaktadır. Doktor önerisi olmadan ilaç yahut takviye eserlerinin kullanımı ise, birden fazla vakit gereksiz vakit ve maddi kayıplara neden olmaktadır. Denetim dışı ilaç kullanmak, yararından çok ziyan verebilmektedir. Hakikaten bir unsurun ilaç olarak kullanılabilmesi için 10 yıl boyunca laboratuvar ortamlarında ve canlılar üzerinde çalışılması gerektiği bilinmektedir. Bir ilacın olumlu tesirlerinden daha değerlisi, olumsuz tesirlerinin de olmamasıdır. Ruhsatsız ilaçlar yahut hekim tavsiyesi olmadan özensiz alınan bitkisel eserlerin yararından çok ziyanı vardır. Bazı diyabet ve obezite ilaçları çok tesirli olmalarına karşın 10 bin hastadan birinde görülen yan tesirleri nedeniyle kullanımdan kaldırılmıştır” halinde konuştu.

Sonuç olarak sağlıklı bir hayat için ilaçları doktor denetiminde kullanmanın ve hayat biçiminde olumlu düzenlemeler yapmanın değerli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Kutlutürk, ispata dayalı olmayan, doktor önerisi dışında ilaç kullanılmamasına da itina gösterilmesi gerektiğini tabir ederek açıklamalarını sonlandırdı.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.