Dolar 33,0413
Euro 35,9402
Altın 2.546,09
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 36°C
Parçalı Bulutlu
Bursa
36°C
Parçalı Bulutlu
Pts 34°C
Sal 32°C
Çar 32°C
Per 31°C

MediaMarktSaturn 2022/23 yılı beklentilerini gerçekleştirdi: CECONOMY, Dördüncü Çeyrek Raporu’nu Paylaştı

MediaMarkt’ın bağlı olduğu CECONOMY AG, 2022/23 mali yılının son çeyreğinde evvelki yılın tıpkı devrine oranla daha yüksek bir satış performansı sergileyerek %2,4’lük bir artış elde etti. Bu muvaffakiyetle birlikte, holding bünyesindeki finansal yılı toplam satışları evvelki yıla kıyasla %4,7 artarak 22,2 milyar Euro’ya ulaştı. 240 milyon Euro FAVÖK açıklayan küme, geçtiğimiz mali yıla nazaran %15,4 gelişim sağladı.

MediaMarktSaturn 2022/23 yılı beklentilerini gerçekleştirdi: CECONOMY, Dördüncü Çeyrek Raporu’nu Paylaştı
29 Aralık 2023 09:03
A+
A-

MediaMarkt’ın bağlı olduğu CECONOMY AG, 2022/23 mali yılının son çeyreğinde evvelki yılın tıpkı periyoduna oranla daha yüksek bir satış performansı sergileyerek %2,4’lük bir artış elde etti. Bu muvaffakiyetle birlikte, holding bünyesindeki finansal yılı toplam satışları evvelki yıla kıyasla %4,7 artarak 22,2 milyar Euro’ya ulaştı. 240 milyon Euro FAVÖK açıklayan küme, geçtiğimiz mali yıla nazaran %15,4 gelişim sağladı.

Geniş eser yelpazesiyle teknolojiseverlere konforlu alışverişin keyfini sunan MediaMarkt’ın bağlı olduğu CECONOMY, 2022/23 mali yılının son çeyrek raporunu açıkladı. CECONOMY’nin paylaştığı rapora nazaran MediaMarktSaturn Kümesi, 2022/23 yılının dördüncü çeyreğinde kur tesirlerinden ve portföy değişikliklerinden arındırılmış satışlarını çok güçlü bir satış hacmi yakaladığı bir evvelki yılın birebir devrine nazaran %2,4 artırdı. Böylelikle, yıl uzunluğu toplam satışlar evvelki yıla kıyasla %4,7 artarak 22,2 milyar Euro’ya yükseldi. Mağazacılık konusunda Türkiye başta olmak üzere makul ülkelerde genişlemesini sürdüren kümenin, kelam konusu yeni mağaza açılışlarından arındırılmış büyüme oranı ise %4,3 oldu. 2021/22 mali yılında 208 milyon Euro olan FVÖK (Faiz ve Vergi Öncesi Kazanç), bu yıl kayda kıymet bir artış göstererek yaklaşık 240 milyon Euro’ya çıktı. Bu yükseliş, temel olarak maliyet disiplini ve dengeli marj idaresinin yanı sıra mağazacılık kanalındaki güçlü performanstan kaynaklandı.

‘‘Kilit stratejik alanların tümünde kayda kıymet gelişmeler kaydettik’’

CECONOMY AG CEO’su Dr. Karsten Wildberger, rapordan elde edilen sonuçlarla ilgili şu açıklamalarda bulundu: ‘‘2022/23 yılındaki güçlü performansımızın da ortaya koyduğu üzere, geride kalan mali yılda değerli ilerlemeler kaydettik. Kilit stratejik alanların tümünde kayda bedel gelişmeler gerçekleştirdik. Bunların ortasında teknoloji, tedarik zinciri ve mağaza dönüşümü de var. Bu yıl için sadece yıllık bazda güçlü bir satış büyümesi sağlamakla kalmadık, tıpkı vakitte Sermaye Piyasaları Günü’nde verdiğimiz orta vadeli taahhütlere uygun olarak birinci düzeltilmiş FAVÖK’te de yıllık bazda çok güçlü bir artış kaydettik. Disiplinli maliyet ve marj idaremizin yanı sıra hizmet büyümemiz hem karlılığımızı hem de dayanıklılığımızı güçlendirdi. Piyasadaki meçhul ortama süratli bir halde karşılık verebilmek için, işimizi daha çevik ve uyarlanabilir olacak formda dönüştürdük.’’

Müşteri memnuniyetinde Net Tavsiye Skoru 3 puan artarak 53’e yükseldi

Bu olumlu gelişmeler, CECONOMY’nin gelecek beklentilerini de olumlu etkiledi. Müşteri memnuniyeti konusunda da epey kıymetli gelişmeler kaydeden şirketin Net Tavsiye Skoru (Net Promoter Score), 53’e ulaştı. Bu, CECONOMY ve MediaMarktSaturn’un müşteri tecrübesini daima olarak güzelleştirme eforlarının bir sonucu olarak kaydedilen değerli bir muvaffakiyet olarak kayıtlara geçti. CECONOMY AG’nin muvaffakiyetleri ve vizyonu, kendini Avrupa’nın başkan tüketici elektroniği firmalarından biri olarak daha da sağlamlaştırdığını ve büyümesini müşteri memnuniyetini merkeze alarak sürdürmeyi amaçladığını ortaya koyuyor.

Doğu Avrupa bölgesi büyümeye devam etti

Doğu Avrupa bölgesi, en temelde Türkiye’deki güçlü talep artışı, MediaMarkt’ın yanlışsız pazar konumlaması ve süratli biçimde yapılan yeni mağaza açılışlarının da tesiriyle %65 büyüme gösterdi. Türkiye’deki pazar hissesi gelişiminin yanında, kümenin görece daha az satış büyümesi gösteren ülke/bölgelerinden Almanya, Avusturya ve Benelux (Belçika-Hollanda-Luxemburg) için de pazar hissesi kazanımları gerçekleşti.

Artan ziyaretçi hacmi

Özellikle mağazacılık tarafındaki ziyaretçi sayılarında önemli artışlar görüldü. Mağazalardan yapılan satış fiyatında %6,6’lık bir artış görüldü. Öte yandan online satışların tüm satışlar içindeki hissesi ise %22.8’e geldi.

Mağaza formatlarındaki dönüşüm ve artan üretkenlik

Doğru yerde hakikat formatla mağazacılık prensibi ile, kümede mağaza formatları çeşitlenmeye devam ediyor. Eser ve servis tekliflerinin çeşitliliğini odağına koyan ana mağaza formatlarının yanı sıra, tecrübe merkezleri olarak konumlanan “Lighthouse” formatındaki büyük mağazalar yahut bölgesel muhtaçlıkları giderecek dijital raf uygulamasını da devreye alan Xpress mağazacılık konseptleri de bu mali yılda gelişmeye devam etti. Lighthouse formatındaki tecrübe merkezlerinin toplamdaki sayısını artırmak isteyen MediaMarktSaturn Kümesi, İstanbul’da Ekim 2023’te açtığı TechArena isimli tecrübe merkezinden sonra, 2024’te de Hamburg’da yeni bir tecrübe konseptini içeren bir mağaza açmayı planlıyor.

Kendi markaları gelişiyor

MediaMarktSaturn Grubu’nun kendi üretimi olan markalarının tüm satışlar içindeki hissesi %2,4 düzeyinde gerçekleşti. Eser yelpazesini geliştirmek emeliyle şirket yakın vakitte DACH bölgesi için 2 Michelin yıldızlı Alman şef Tim Raue ile birlikte geliştirilen ve KOENIC markasının kıymetini daha da artıracak yeni bir eser serisini piyasaya sürdü. Peaq ve Koenic markalarının başı çektiği bu kümede, tüketicinin gereksinimini gerçek fiyatlama ile karşılayacak eser yelpazesini geliştirerek, 2025/26 mali yılında bu markaların toplam satış içindeki hissesinin %5’e çıkarılması hedefleniyor.

Uzun vadeli yararlar sağlayan sıkı maliyet idaresi ve portföy optimizasyonu

CECONOMY katı maliyet disiplinini sürdürüyor. Şirket, müşteri odaklı bir hizmet platformuna dönüşümü amaçlıyor ve gerekli yerde daima geliştirmeler yapıyor. CECONOMY, İsveç ve Portekiz’deki operasyonlarının satışını gerçekleştirerek “öncülük et ya da ayrıl” stratejisini sistematik biçimde uygulamaya devam ediyor. Kar marjları, daha da yeterli bir noktaya getirildi. CFO Dr Kai-Ulrich Deissner’in hususla ilgili açıklaması ise şöyle: “Karlılıktaki keskin artış tıpkı vakitte büyümeye ve bedel artırmaya olan dengeli odaklanmamızın da bir tabiridir. Satış büyümemiz, FVÖK’te rehberlik doğrultusunda %17’lik artış, uygunlaşan brüt ve FAVÖK marjı ve 200 milyon Euro’nun üzerinde hür nakit akışı kıymetleri; bunlar devam edeceğimiz dönüşümümüzün birinci somut sonuçlarıdır.”

Geleceğe Bakış: Kur ve portföy değişikliği tesirlerine nazaran satışlarda hafif ve FAVÖK’te ise bariz artış

Şirket, kur ve portföy değişikliği tesirlerine nazaran toplam satışlarda bir defa daha hafif bir artış ve FAVÖK’te ise besbelli bir artış bekliyor. Tüm segmentler satış büyümesine katkıda bulunacağı, FAVÖK’teki bariz artışın ise bilhassa DACH ve Batı/Güney Avrupa ülkelerinden geleceği beklenmektedir.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.