Dolar 33,0413
Euro 35,9402
Altın 2.546,09
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 36°C
Parçalı Bulutlu
Bursa
36°C
Parçalı Bulutlu
Pts 34°C
Sal 33°C
Çar 32°C
Per 30°C

Gözler Yarında: 2024 ve Sonrasını Şekillendirecek 5 Öncü Teknoloji Trendi

Geçtiğimiz yılda, yapay zekânın günlük iş operasyonlarına entegre edilmesinden siber güvenlik tedbirlerinin güçlendirilmesine kadar, teknolojinin verimlilik, esneklik ve dayanıklılığı ön plandaydı. 2023 yılında GenAI, siber güvenlik, data ve çoklu bulut üzere tabirler günlük konuşmalarımıza sıklıkla yer tutarak daha da dinamik bir 2024 için yer hazırladı.

Gözler Yarında: 2024 ve Sonrasını Şekillendirecek 5 Öncü Teknoloji Trendi
27 Aralık 2023 12:04
A+
A-

Geçtiğimiz yılda, yapay zekânın günlük iş operasyonlarına entegre edilmesinden siber güvenlik tedbirlerinin güçlendirilmesine kadar, teknolojinin verimlilik, esneklik ve dayanıklılığı ön plandaydı. 2023 yılında GenAI, siber güvenlik, bilgi ve çoklu bulut üzere tabirler günlük konuşmalarımıza sıklıkla yer tutarak daha da dinamik bir 2024 için taban hazırladı. Dell Technologies Orta Doğu Avrupa, Orta Doğu, Türkiye, Afrika (CEEMETA) Kıdemli Lider Yardımcısı Mohammed Amin, yeni bir yıla girerken kuruluşların çalışma, iş birliği yapma ve müşterilerine kıymet sunma biçimlerini değiştirmeyi vaat eden en kıymetli beş teknoloji trendini açıkladı:

1. GenAI teorik bir kavramdan somut ve kolay erişilebilir bir gerçekliğe dönüşecek

Geçtiğimiz 18 ay içinde GenAI, dünyamızı tekrar şekillendirecek yenilikçi fikirleri ateşlemiş olsa da büyük ölçekli GenAI teşebbüslerinin fiilî uygulaması hudutlu kaldı.

2024 yılında GenAI kurumsal projelerinin birinci dalgasının olgunlaşması ve teknolojinin daha evvel tam olarak anlaşılmamış kritik istikametlerinin ortaya çıkması bekleniyor. İleride GenAI sonuçları daha erişilebilir hâle gelecek, çeşitli kuruluşlar ve dallar ortasında daha fazla benimsenecek ve ölçeklenebilir olacak. Karar vericiler, geniş çaplı deneylerden gerçek dönüştürücü potansiyele sahip GenAI projelerini içeren daha odaklı bir stratejiye geçecekler. McKinsey, GenAI’nin global iktisada yılda 2,6 ila 4,4 trilyon dolar ortasında katkıda bulunma potansiyeline sahip olduğunu kestirim ediyor. Kuantum bilişim, GenAI’nin harikulâde ağır bilgi süreç taleplerini karşılamada da değerli bir rol oynayacak ve yapay zekâ vazifelerinin kuantum süreç üniteleri de dâhil olmak üzere çeşitli bilgi süreç mimarilerine dağıtıldığı yeni bir çağın başlamasına yardımcı olacak.

2. Sıfır İtimat birinci sıraya yerleşecek

Yapay zekâ daha erişilebilir hâle geldikçe ve data sürece uç noktalara kaydıkça, genişleyen tehdit yüzeyi her büyüklükteki işletme için gerçek bir Sıfır İnanç mimarisine olan gereksinimi artıracak. Önümüzdeki yıl Sıfır İtimat, moda sözcük olmaktan çıkarak standartları olan gerçek bir teknolojiye dönüşecek. Kuruluşlar, Sıfır İtimat ideolojisini kurum kültürlerine yerleştirecek ve operasyonları genelinde sağlam bir siber dayanıklılık duruşunu sürdürmek için ağır gayret sarf edecekler. Bölge genelinde Sıfır İtimat, tanımlanmış parametrelere ve sertifikalara sahip olacak biçimde olgunlaşacak ve kuruluşların yöneldiği bir norm hâline gelecek.

3. Uç bilişim stratejik bir iş ortağı olacak

Uç bilişim süratle büyümeye devam ederek artık teknolojik bir öge olmaktan çıkıp daha süratli süreç mühletleri, daha düşük gecikme müddeti ve gelişmiş verimlilik sağlayan stratejik bir müttefik olacak. Kuruluşlar bilgilerden bedel elde ettikçe ve yeni dönüştürücü fırsatların kapılarını araladıkça uç bilişim, birçok dalda yeni kullanım senaryoları ve yeteneklerin oluşturulmasında çok kıymetli bir rol üstlenecek. Örneğin, uç bilişimin eşsiz gelişimi 6G teknolojisinin habercisi olacak. 2030’a kadar yaygınlaşması beklenen Edge ve 6G ortasındaki sinerji, geleceğin teknolojilerinin güçlü ihtiyaçlarını destekleyecek.

4. Bilgisayarlar daha sezgisel olacak

Bilgisayarlar gelişmeye, daha sofistike ve güçlü hâle gelmeye devam edecek. Yapay zekâ, beşerler ve bilgisayarlar ortasında iki taraflı bir tecrübe için metin tabanlı olmayan istemler üzere birçok özelliği hayata geçirecek. Kullanıcıların sesler, jestler ve görsel komutlarla birlikte yaratmalarına imkan tanıyarak ilgi cazibeli ve iş birliğine dayalı bir tecrübe sunacak ve dijital asistanların vaatlerini yerine getirecek. Geleceğin bilgisayarları, çok daha güçlü bir tecrübe için ruh hâlimizi, yüz sözlerimizi, ses tonumuzu ve hatta yazı yazma biçimimizi yorumlamak üzere gelişmiş ses tanıma, doğal lisan sürece ve akıllı otomasyon üzere yapay zekâ odaklı özelliklerle donatılacak.

5. Gelecekteki yenilikler maksat odaklı ve sürdürülebilir olacak

Teknolojideki yeni gelişmelere net bir emel duygusu rehberlik edecek. Gelecekteki yenilikler sürdürülebilirliğe öncelik verecek, çevresel, toplumsal ve ekonomik etkiyi ön planda tutacak. Kuruluşlar bir yandan operasyonel verimliliği optimize ederken emisyonları en aza indirmek, çevresel atıkları ve karbon ayak izini azaltmak için Ar-Ge, eser tasarımı ve tüm eser hayat döngüsünü kapsayan iş süreçlerinin her tarafını titizlikle inceleyecekler. CEEMETA bölgesinde bu eğilimi hâlihazırda görüyoruz. Gelecekteki inovasyonlar ileri teknolojiyi sürdürülebilir, gayeye yönelik tahlillerle birleştirerek yaşama, çalışma ve birbirimizle etkileşim kurma halimizi yine şekillendirecek.

Özetle, 2024 yılı, eşsiz fırsatları, teknolojik harikalığı ve büyümeyi tetikleme potansiyeline sahip. Bu dijital dönüşümleri benimsemek bize çağdaş, sürdürülebilir bir iş ortamının gelişimini etkileme ve teşvik etme fırsatı sunuyor. Sadece ahenk sağlamakla kalmayalım; öyküyü şekillendirelim, suratını belirleyelim ve yarının dijital dünyasında başarılı olmak için birbirimizi desteklediğimiz bir gelecek oluşturalım. Bu dönüşümsel seyahat çoktan başladı ve artık vizyoner liderlik vakti.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.