Dolar 33,0413
Euro 35,9402
Altın 2.546,09
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 36°C
Parçalı Bulutlu
Bursa
36°C
Parçalı Bulutlu
Pts 34°C
Sal 32°C
Çar 32°C
Per 31°C

Gelenekten geleceğe, Avukat İbrahim Büke!

CHP’den Gördes Belediye Lider Adayı olduğu açıklanan Av. İbrahim Büke, Gördes’te tarımın gelişmesi için hazırladıkları projeyi anlattı.

Gelenekten geleceğe, Avukat İbrahim Büke!
27 Aralık 2023 14:04
A+
A-

CHP’den Gördes Belediye Lider Adayı olduğu açıklanan Av. İbrahim Büke, Gördes’te tarımın gelişmesi için hazırladıkları projeyi anlattı.

2024’te Gördes’in bilime dayalı ilerleyen bir tarım siyaseti kazanmasını hedefleyen Büke, çiftçinin yanında olacağını söyledi.

“ HER ÇİFTLİK KALEMİZDİR”

‘’Gördes tarihi ve doğal değeri bugüne dek ne yazık ki anlaşılamamıştır. Gördes Çayı üzerinde sanayi tesisinin olmadığı tek akarsudur. Bu gayeyle DSİ 2050 yılına kadar Gördes Çayı etrafında 4 adet (Gördes, Çağlayan, Başlamış ve Düvertepe) içme suyu barajı planlamış ve bunlardan bir tanesi olan Gördes Barajını kısmen faaliyete geçirilmiştir. Bu eşsiz vadinin bozulmadan gelecek kuşaklara bölüm edilmesi yalnızca bizim için bir değil tıpkı vakitte İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Manisa Büyükşehir Belediyesi için yaşamsaldır. Su havzasının koruma-kullanma istikrarı içerisinde organik bir tarım bölgesine evirilmesi; bölgede yetişen az ölçüde eserin yapılacak butik üretimlerin profesyonel olarak markalaştırılması ve üretilen malzemelerin orta-üst gelir kümelerine katma bedelli olarak satışının yapılması gerekmektedir.

Tarımda önceliğimizin şu an için örgütsüz, plansız kısaca sahipsiz kalan Gördes köylüsünün büsbütün kumar mantığı ile bugüne kadar yürüttüğü ziraî faaliyetlerini çağın gereksinmelerine uygun bilimsel, verimli ve sürdürülebilir bir ekonomik olduğu kadar ekolojik bir faaliyet haline getirilmesidir.

Tarımla ilgilenen nüfusun üretici birlikleri içerisinde örgütlenmesiyle birlikte bilinçlendirilerek toplam kalite idaresine uygun şekillendirilmesi hem üreticinin hem de tüketicinin kazandığı yepisyeni bir üretim modeliyle mümkün olabilir.

En büyük hayalimiz verimli bir ziraî üretim sonucu meydana getirilen ham mamulün bozulmadan gerekli paketleme ve depolama süreçlerine tabi tutularak hakikat vakitte ve hakikat yerde yani katma kıymetli olarak üreticiden direkt olarak tüketiciye ulaştırılarak yaratılan artı pahanın kazan kazan mantığı içerisinde adil paylaştırılmasıdır.

Kısacası bugüne kadar verilen göçlerden de anlaşılacağa üzere kamu tarafından sağlanan ziraî ve başka toplumsal desteklemeler olmasa gündelik hayatını bile sürdüremeyen köylünün yine üretime kazandırılarak yine toplumun saygın bir üyesi haline getirilerek yaşadığı toplumsal ortamda kurucu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ün gaye gösterdiği gelişmiş çağdaş toplumlarda olduğu üzere şuurlu, varlıklı, özgür, örgütlü bir çiftçiye dönüştürülmesi temel emelimizdir.

Bu misyon ile gelecek jenerasyonlara örnek teşkil edecek üretim ve örgütlenme modelleri geliştireceğiz ve ulusal güvenlik sorunu haline gelen ülkemizin sürdürülebilir ve sağlıklı beslenme sorununu yerli ve ulusal kaynaklarımız ile çözebileceğimizi süreç içerisinde herkese ispat edeceğiz.

Bu inançla diyoruz ki; “ HER ÇİFTLİK KALEMİZDİR” ‘’ifadeleriyle Gördesli çiftçilere umut oldu.

İBRAHİM BÜKE KİMDİR?

İbrahim Büke CHP Gördes Belediye Lider Adayı olduktan sonra kendisini, özgeçmişini ve ailesini anlattı.

‘’ Benim Öyküm Memleketimin Hikâyesidir

Değerli Gördesliler, büyüyüp serpildiğim toprağın insanları, sevgili hemşerilerim.

Sizlere kendi ferdî ve ailevi tarihimden bahsetmek istiyorum.

1976 yılının bir yaz günü Gördes’te dünyaya geldim. Babam hem Eski Gördes’in hem de şimdiki Gördes’imizin Havuzlu Çarşısı esnaflarından Manifaturacı Ergun Büke’dir. Annem konut hanımı Semiha Büke’dir. Türk Edebiyatı’nın günümüz kıymetli muharrirlerinden biri olan Ahmet Büke ağabeyim olur.

Hemen tüm aile bireylerim üzere Gördes’in ekmeğini yiyerek, suyunu içerek büyüdüm. İlköğretimimi Gördes Beşeylül İlkokulu’nda, ortaokul öğretimimi Salihli Anadolu Lisesi’nde, lise öğretimimi Gaziantep Fen Lisesi’nde devlet parasız yatılı olarak tamamladım.

Sonrasında Ege Üniversitesi Tıp Fak Fakültesi’nde başlayan üniversite hayatım, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde devam etti. Kamu hukuku anabilim kısmında yüksek lisans yaptım.

Henüz üniversite eğitimime devam ederken 1999 yılında Gördes Ziraat Bankası’nda çalışmaya başladım. Bu kamu vazifemi 2007 yılına kadar sürdürdüm.

Askerlik vazifemi; 1. Ordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde askeri hâkim olarak yerine getirdim.

2008 yılından bu yana ise İzmir Barosuna bağlı olarak hür avukatlık yapmaktayım ve ayrıyeten hayvancılıkla uğraşmaktayım.

Kısa özgeçmişimden de anlaşılacağı üzere, yetişmem ve tahsil hayatım halkımızın emeği ve vergileriyle yaratılan kamu okullarında gerçekleşti. Beni yetiştiren insanlara, toprağa ve devletimize olan borcumu ödemek için elim ekmek, gözüm iş tuttuğu günden beri gerek kamu hizmetinde gerekse toplumsal işlerde görevler almayı şiar edindim.

Bu vazife şuuru yalnızca benim değil aile tarihimizin doğurduğu bir gelenektir. Bizler soyadı kanunu öncesi Gördesli Pehlivanoğulları (Pehlivanzadeler) diye anılan soyun devamıyız. Aile Şeceremiz 9 nesil yani yaklaşık 250 yıl öncesine kadar tespit edilmiştir. Özbekistan dolaylarından kalkan Oğuz Uzunluklarına ilişkin obalarla yola çıkan ailemizin bilinen birinci atası Elhaç Mehmet Pehlivan’ın Anadolu’yu yurt yapıp Türkleştiren öncü Türkmenlerin devamı olarak Gördes’te yaşadığı bilinmektedir.

Aile büyüklerimizin birçok hem Gördes’in hem de memleketimizin güç ve kritik vakitlerinde kıymetli vazifeler yüklenmiştir. Örneğin büyük dedem Pehlivanoğlu Ahmet Beyefendi (Ahmet Büke) 1876 yılında Gördes’te doğmuş ve yetişmiştir. Birinci Dünya Harbi ilan edilince seferberlik gereği ikince sefer askere gitmiş ve 38 yaşındayken Çanakkale Kara Savaşları’na katılmıştır. Burada gazi olan büyük dedemin birliği Filistin Cephesi’ne sevk edilmiştir. Cihan Harbi’nin devam eden yıllarında Türk Ordusunun Yıldırım Ordularında savaşan dedem Filistin Cephesinde esir düşmüştür. Mütareke sonrası memleketine dönen Ahmet Büke o devir için ilerlemiş yaşına karşın yeniden bir aile büyüğümüz olan Hacı Ethem Beyefendi (Büke) ile birlikte Gördes Kuvâ-yi Ulusala teşkilatını kurarak Türk halkının istiklal ve hürriyet uğraşına katılmıştır. Gördes Müfreze Kumandanlığına atanan Ahmet Büke, Demirci Akıncıları Birliği’nin bir kolu olarak işgalci güçlere karşı yürütülen çeşitli takip, tenkil ve istihbarı harekâtları sevk ve yönetim etmiştir. Türk Ordusunun başarılı Büyük Taarruzu sonucu denize dökülen düşman kuvvetlerinin akabinde gündelik ömrüne sessizce dönen Ahmet Büke’yi Türk devleti unutmamış ve TBMM’nin 23.05.1926 tarih 257. Kararı oturumunda Gördes Müfreze Kumandanı unvanıyla beyaz şeritli İstiklâl Harbi Madalyası verilmesine karar verilmiştir. Tıpkı kararın madalya münasebetinde “Milli Mücadele’de gösterdiği yüksek vatanseverlik ve fedakârlıklarından ötürü,” bilgisi geçmektedir.

Ahmet Büke’nin tarih kitaplarına yazılmayı bekleyen Ulusal Uğraş fedakârlıklarından birisi de Hacı Ethem Büke ile birlikte planlayıp icra ettikleri Salihli Duyunu Genele baskınıdır. Bu baskının sonucunda Duyunu Umumiye’nin kasasında bulunan değerli ölçüdeki paranın Ulusal Gayret ismine el konulması ve Türk İstiklal Harbi için Ankara’ya gönderilmesi başarılmıştır. Sözkonusu faaliyetin akabinde işgal güçlerinin hem ailemize hem de Gördes’e yönelik baskısı artmıştır. Gerçekten uğradığı bir takip sonucu dedem Ahmet Büke çatışarak dağlara çekilirken Hacı Ethem Büke işgalciler tarafından yakalanıp İzmir’e sevk edilmiştir. Burada askeri mahkemede yargılanan Hacı Ethem Büke, Kuvâ-yi Ulusala başkanı ve Kemalist askeri teşkilat üyesi olduğu gerekçesiyle idama mahkûm edilmiştir. Fakat Hacı Ethem Bey’i Türk topraklarında infaz etmeyi yürek edemeyen işgalciler onu Atina’ya götürmüştür. Hacı Beyefendi vefat anını hücresinde beklediği günlerde Türk Ordusu İzmir’e girerek savaşı bitirmiştir. Böylece Hacı Bey’in memleketi Gördes’e dönmesi mümkün olmuştur. Türk devleti onun gayretini de unutmamış şahsen Atatürk’ün isteğiyle TBMM İkinci Periyot Saruhan Mebusu olarak Ankara’ya gitmiş, memleketi ve Gördes için hizmetlerine devam etmiştir. Bugün kentimizin bir sokağında Gördes Kuvâ-yi Ulusala kurucusu Hacı Ethem Büke ismi yaşamaktadır.

Memleketi için ter döken yalnız dede tarafım olmamış büyük annemim ailesi de bu gayret içinde yer almıştır. Büyük annemin baba soyu da Oğuz uzunluklarıyla gelen Karakeçili Yörüklerine dayanmaktadır. Yeğinoba ve Kıranşeyh köylerinde mukim bu ailenin bir bireyi olan Asım Molla büyük annemin babasının dayısıdır. Asım Molla’nın dedesi de bir din âlimi idi. Yeğinoba Köyünde dedesinden birinci eğitimi alan Genç Asım gösterdiği muvaffakiyet sonucu İstanbul’a yollanmış ve orada vaktin değerli hocalarından dersler alarak yetişmiş ve devlet hizmetine girmiştir. Asım Molla Rumeli Kazaskerliği ve Bağdat Kadılığı hizmetlerini sürdürmüş, vaktin kıymetli edipleriyle dostluklar kurmuş, şiirler, yazılar yazmış ve hatta siyasete de ilgi duyarak Jön-Türkler hareketine katılmıştır. Asım Molla, yeğeni ve büyük annemin babası olan Ahmet Emektar’ın da bir din adamı olarak yetişmesini sağlamıştır. Manisa Medresesinde eğitim alan Ahmet Emektar daha sonra Gördes Müftülüğü vazifesini yerine getirmiş ve Gördes Kuvâ-yi Ulusala teşkilatında bir din adamı olarak Türk İstiklal Harbinden misyon almıştır.

Memleketimiz için emek veren aile büyüklerimden birisi de hepinizin ismini bildiği Hayri Büke’dir. 1902’de Gördes’te doğan, Rüştiye tahsilinin akabinde ticaret ve tarımla ilgilenen Hayri Büke, Demokrat Parti’yi Gördes kuran ve köylere kadar teşkilatlanmasını sağlayan birinci isimdir. Manisa Vilayet Genel Meclis Üyeliğinin devamında 1948 yılında Gördes Belediye Reisi seçilen Hayri Büke, Demokrat Parti’nin Türkiye’deki birinci belediye liderlerinden biri olmuştur. 14 Mayıs 1954’de Demokrat Parti’nin birinci Manisa mebuslarından biri olarak TBMM’de misyon yapmıştır. Heyelan sonucu yok olma tehlikesi taşıyan Eski Gördes’in bugünkü yerine taşınmasında TBMM’de vazife aldığı Bayındırlık Kurulu üyeliği ile büyük rol onamış ve görev görmüştür.

Ailemizin memleketimize hizmetleri saymakla bitmez derecedir. Babam Manifaturacı Ergun Büke, tam 50 yıl boyunca Gördes çarşısında esnaflık yaparak Türk Ahilik geleneğinin namuslu bir temsilcisi sıfatıyla aile geçimizi sağlamış ve Gördes’in siyasi, toplumsal ömrüne verdiği emeklerle iz bırakmıştır. Ağabeyim Ahmet Büke de benim üzere Gördes’in ekmeğiyle, suyuyla büyümüştür. Bugün Türkçenin değerli bir müellifi olarak, yirmiden fazla kitabıyla Türk lisanına ve Türk edebiyatına olan borcunu ödemeye devam etmektedir. Hacı Ethem Büke’nin torunu olan Aydın Büke, Viyana’da aldığı müzik eğitiminin akabinde devlet sanatkarı olarak İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda misyon almış ve müzikle ilgili çalışmalarını sürdürmektedir. Tekrar bir aile üyemiz olan Burçin Büke 1977 yılında “Harika Çocuk” imtihanını kazanarak devlet bursuyla yurtdışında müzik eğitimi alarak ülkemizi yurtdışında temsil etmiş değerli bir Türk piyanisti olmuştur.

Daha da sürecek olan aile öykümüzden anlaşılacağı üzere bizler doğduğu, doyduğu, bizi var eden toprakları seven, canı değerine savunan ve onan hizmet etmek isteyen bir gelenekten gelmekteyiz. Köklerimizi biliriz, onlara muhabbetle bağlıyız. Tıpkı vakitte bu kadim köklerin uç veren kolları da bizdendir.

Bu manada ben de bilgim, deneyimim, emeğim, çalışkanlığım, vatan sevgim ve tüm gücümle memleketim Gördes’in geleceğini temsil etmeye adayım.

Gördes’i ve Gördeslileri tanıyorum, problemlerini da tahlillerini de biliyorum.

Gördes’i liyakatle, Cumhuriyetimizin kurucu kıymetlerine ve binlerce yıllık devlet geleneğimize yakışır halde akılcı, uygulanabilir, sürdürülebilir bir lokal idare anlayışıyla, halktan aldığını yeniden halka verme ideolojisiyle yönetmeye talibim.

Geleneğimiz geleceğimizin taşıyıcısı ve sigortası olacaktır.’’

Avukat İbrahim Büke

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.