Dolar 33,0413
Euro 35,9402
Altın 2.546,09
BİST 11.156,20
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 36°C
Parçalı Bulutlu
Bursa
36°C
Parçalı Bulutlu
Paz 36°C
Pts 34°C
Sal 32°C
Çar 33°C

“Dijital benim işim” 3 yılda 21 milyon tl’yi aşkın toplumsal kıymet yarattı

Ulusal Eğitim Bakanlığı Hayat Uzunluğu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Türkiye Vodafone Vakfı iş birliğiyle hayata geçirilen “Dijital Benim İşim” Projesi, bayanları ekonomik ve toplumsal hayata kazandırmaya devam ediyor. Proje kapsamında 3 yılda 15 bini aşkın bayan kursiyere dijital okuryazarlık ve dijital pazarlama eğitimleri verildi. Bu süreçte 21 milyon TL’yi aşkın toplumsal bedel elde edilirken, proje için yapılan her 1 TL’lik yatırım 9 TL’nin üzerinde toplumsal getiri sağladı.

“Dijital benim işim” 3 yılda 21 milyon tl’yi aşkın toplumsal kıymet yarattı
4 Ocak 2024 09:06
A+
A-

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Uzunluğu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Türkiye Vodafone Vakfı iş birliğiyle hayata geçirilen “Dijital Benim İşim” Projesi, bayanları ekonomik ve toplumsal hayata kazandırmaya devam ediyor. Proje kapsamında 3 yılda 15 bini aşkın bayan kursiyere dijital okuryazarlık ve dijital pazarlama eğitimleri verildi. Bu süreçte 21 milyon TL’yi aşkın toplumsal paha elde edilirken, proje için yapılan her 1 TL’lik yatırım 9 TL’nin üzerinde toplumsal getiri sağladı.

4 Ocak 2024 – Toplumun dijitalleşmesine katkıda bulunmak, bayanların gelişimini desteklemek ve iş gücüne iştirakini artırmak maksadıyla hayata geçirilen “Dijital Benim İşim” Projesi üçüncü yılını tamamladı. Ulusal Eğitim Bakanlığı Hayat Uzunluğu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Türkiye Vodafone Vakfı iş birliğiyle hayata geçirilen projede bugüne kadar 20 vilayette 15 bini aşkın kadın kursiyere dijital okuryazarlık ve dijital pazarlama eğitimleri verildi. Projenin toplumsal tesirini ölçmek üzere hazırlanan raporun ikincisine nazaran, bu eğitimlerle 21 milyon TL’yi aşkın sosyal paha elde edilirken, proje için yapılan her 1 TL’lik yatırım bir evvelki periyoda kıyasla yaklaşık 2 katına çıkarak 9 TL’nin üzerinde sosyal getiri sağladı. Bu değerin %33’ü dijital okuryazarlık, %67’si dijital pazarlama kursiyerlerinde yaratılan değişimden kaynaklandı.

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Uzunluğu Öğrenme Genel Müdürü Cengiz Mete, şöyle konuştu:

“Genel Müdürlüğümüz, hayat uzunluğu öğrenme kapsamında “hayata memnun bireyler hazırlamak için her vakit, her yerde, herkese eğitim” anlayışıyla, çağımızın gereklilikleri doğrultusunda bireylerin eğitim, toplumsal, kültürel, ekonomik vb. alanlarda şahsî ve mesleksel bilgi, davranış, tavır, yeterlilik ve marifetlerinin gelişimlerine katkı sağlayarak ulusal ve ferdî ölçekli değişim ve gelişim sürecine ahenk sağlamalarını amaçlamaktadır. Bünyemizde Türkiye genelinde faaliyet gösteren 1000 halk eğitimi merkezi ve 31 olgunlaşma enstitüsünde 3 bin 771 adet yaygın eğitim kurs programıyla örgün eğitimin içinde yahut dışında kalan bireylere yönelik açılan genel, mesleksel ve teknik alanlardaki kurslar ve öbür faaliyetlerle hayat uzunluğu öğrenme çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Ayrıyeten toplumsal ortaklarımızla, kursiyerlerimizin mesleksel, toplumsal, kültürel olarak geliştirilmesi emeliyle çeşitli projeler yürütüyoruz. Türkiye Vodafone Vakfı iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz Dijital Benim İşim Projesi de dijital dünyanın gücünü, bayanların potansiyeliyle buluşturmak üzere kamu ve özel kesim birlikteliğinin başarılı örneklerinden biridir. Proje kapsamında on binlerce bayanın teknoloji alanında farkındalığının, bilgi ve maharetlerinin artırmasının memnunluğunu yaşıyoruz. Bu yararın bayanların özgüvenine, motivasyonuna da yansıdığını görmek hepimiz için çok değerli.”

Türkiye Vodafone Vakfı Lideri Hasan Süel ise şunları söyledi:

“Amaç odaklı bir şirket olarak, dijital geleceğin toplumdaki her kesiti kapsaması için çalışıyoruz. ‘Dijital Benim İşim’ de bu vizyonla hayata geçirdiğimiz bir proje. Temel hedefimiz, kadınları dijital dünyayla tanıştırarak onlara dijital okuryazarlık marifetleri kazandırmak, bayanların toplumsal hayatta güçlenmelerini sağlamak ve onları potansiyel dijital iş imkanlarıyla buluşturmak. Bu projeyle bugüne kadar 20 vilayette 15 bini aşkın bayana dijital okuryazarlık ve dijital pazarlama eğitimleri verdik. Projemizin tesirini de tertipli olarak ölçümlüyoruz. İkinci toplumsal tesir raporumuza nazaran, projemiz bayanların sırf dijital bilgi ve marifetlerini artırmıyor, tıpkı vakitte özgüven ve motivasyonlarının artmasında, dijital dünyanın kıymetine dair farkındalık kazanmalarında ve destekleyici münasebetler geliştirmelerinde değerli rol oynuyor. Başka yandan, projeye yaptığımız her 1 TL’lik yatırımın geçen periyoda kıyasla yaklaşık 2 katına çıkarak 9 TL’nin üzerinde paha yarattığını gördük. ‘Dijital Benim İşim’ Projesi’ni sarsıntı bölgesine de taşıdık. Bu doğrultuda Kahramanmaraş, Hatay ve Adıyaman’da toplam 15 eğitim konteyneri kurduk. Eğitim konteynerlerimizde, bayan kursiyerlerimiz klasik el sanatları kurslarına katılıyor ve el emeği eserler üretiyor. Tıpkı vakitte, bölge özelinde geliştirdiğimiz ‘Dijital Dünyaya Giriş’ eğitimleriyle bayanların dijital hünerlerini geliştirmelerine ve ürettikleri klasik eserleri dijital kanallarda satmalarına dayanak oluyoruz. Türkiye Vodafone Vakfı olarak, bayanların yanında durmaya devam edeceğiz.”

Dijital okuryazarlık bilgi ve hünerinde %50 artış

“Dijital Benim İşim Projesi Toplumsal Tesir Analizi”nde 2022 Nisan – 2023 Mart arasında gerçekleştirilen dijital okuryazarlık ve dijital pazarlama eğitimleri ile eğitimler sonunda düzenlenen Toplumsal Medya Kampanya Müsabakası kapsamında yaratılan toplumsal tesir değerlendirildi. Buna nazaran, “Dijital Benim İşim” Projesi kapsamında dijital okuryazarlık katılımcılarındaki en büyük değişim yaklaşık %50 ile bilgi ve becerilerindeki artış olurken, en yüksek ikinci değişim alanı ise %28,5 ile özgüven ve motivasyondaki artış oldu. Eğitmenler de dijital okuryazarlık kursiyerlerindeki en büyük değişimin %65 ile özgüven ve motivasyon başlığı altında yaşandığını belirtti. Bu kursiyerlerin %70’e yakını bilgisayar ve internet konusunda yeni şeyler öğrenme isteğinin arttığını, %50’sinden fazlası ise inançlı internet kullanımı konusunda daha fazla bilgi sahibi olduğunu söyledi. Öteki yandan, eğitimlerden sonra dijital okuryazarlık katılımcılarının %60’ının özgeçmişini güncellediği ve %35’inin yeni bir iş baktığı görüldü.

Dijital pazarlama bilgi ve hünerlerinde %43 artış

“Dijital Benim İşim” Projesi’nde dijital pazarlama kursiyerlerinin gözünden kendilerindeki en büyük değişim %43 oranında dijital pazarlama konusundaki bilgi ve becerilerindeki artış olurken, ikinci en yüksek değişim %31 ile motivasyon alanında oldu. Eğitmenler de dijital pazarlama kursiyerlerindeki en büyük değişimin %83 ile motivasyon ve %82 ile özgüven alanlarında yaşandığını belirtti. Dijital pazarlama kursiyerlerinin %62’sinin eğitimlerden sonra özgeçmişini güncellediği, %47’sinin yeni bir iş baktığı, iş baktığını belirten katılımcıların %10’unun yeni bir işte çalışmaya başladığı görüldü. Dijital pazarlama kursiyerlerinin %20’si eğitimlerden sonra girişimde bulunduğunu da belirtti. Bu katılımcıların %41’i satış yapmak üzere profesyonel hesap oluşturduğunu ve satış yapmaya başladığını, %33’ü sosyal medya hesabı açtığını, %11’i YouTube kanalı açtığını, %4’ü ise web sitesi kurduğunu paylaştı. Katılımcıların %11’i ise çalıştıkları işte daha verimli hale geldiğini ve dijital pazarlamayla ilgili iş alanlarına girdiğini aktardı.

Dijital pazarlama kursiyerlerinin yarısından fazlası kendi iş alanını yaratmak için kursa katıldığını belirtirken, çalıştığı iş sebebiyle dijital pazarlama yetkinliğini geliştirmek için katılanlar geçen periyoda oranla neredeyse 2 katına çıktı. Bu kursiyerlerin %54,75’i dijital pazarlamaya dair sahip olduğu bilginin arttığını, %52,82’si kendine yeni bir iş alanı yaratma ya da sahip olduğu işi büyütme motivasyonunun güçlendiğini, %51,29’u dijital platformlarda farklı kitlelere ulaşma ve etkileşime geçme hünerinin geliştiğini belirtti.

Eğitmenler için kıymetli deneyim

“Dijital Benim İşim” Projesi’nin eğitmenler üzerinde de tesiri oldu. Buna nazaran, dijital pazarlama eğitmenlerinde en yüksek değişim %32 ile bilgi, marifet ve yetkinlik gelişimi başlığında gerçekleşti. Dijital okuryazarlık eğitmenlerinde ise en yüksek değişim %6,6 ile irtibat hünerleri ve toplumsallaşma alanında oldu.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na katkı

“Dijital Benim İşim” Projesi, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na sağladığı katkıyla da öne çıkıyor. “Dijital Benim İşim”, direkt bayan kursiyerleri amaç küme olarak belirleyen, bayanların güçlenmesini ve ekonomik hayata iştiraklerini artırmayı amaçlayan bir proje olduğundan, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği (Amaç 5) ve Eşitsizliklerin Azaltılması (Amaç 10) hedeflerini direkt destekliyor. Proje ayrıyeten, bayanlara eğitim ve istihdam fırsatları yaratarak uzun vadede yoksulluğun sonlandırılmasına (Amaç 1), kadınlara nitelikli marifetler kazandırma ve kapsayıcı öğrenme fırsatları sunması ile birlikte nitelikli eğitmen yetiştirilmesini de desteklemesiyle Nitelikli Eğitim’e (Amaç 4), istihdam, gelir artışı ve girişimcilik marifetleri kazandırmasıyla İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme’ye (Amaç 8) ve son olarak Hayat Uzunluğu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Türkiye Vodafone Vakfı işbirliğinden güç alması nedeniyle Amaçlar İçin İştirakler (Amaç 17) hedeflerine katkıda bulunuyor.

Yatırımın Toplumsal Getirisi (SROI) metodolojisi kullanıldı

“Dijital Benim İşim Projesi Toplumsal Tesir Analizi” kapsamında uygulanan Yatırımın Toplumsal Getirisi (SROI) metodolojisi, toplumsal temelli projelerin yarattığı toplumsal kıymetin hesaplanması için kullanılıyor. SROI yolu ile değişim, bu değişimi yaşayan ya da ona tesir eden paydaşları kapsayacak formda hesaplanıyor. SROI tahlilinde, saha çalışmaları yolu ile paydaşlar üzerinde yaratılan toplumsal değişimi anlamak hedefleniyor ve bu değişimin, finansal kıymetler kullanılarak yansıtılması yolu ile değişimin kıssası anlatılmaya çalışılıyor. Bu sayede, toplumsal kazanım ve maliyetleri yansıtacak bir oranın hesaplanması mümkün oluyor. Buna nazaran, 2:1 oranında bir tesir, 1 ünitelik yatırımın 2 ünitelik toplumsal paha yaratabildiğini lisana getiriyor.

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.