Menü

  Genel

  Sanatseverler ‘Çeşm-i Cihan Ebru Sergisi’ne buluştu

  Published

  on

  Spread the love

   Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Ebru Sanatçısı Yakup Cihan’ın 44 eserinden oluşan ‘Çeşm-i Cihan Ebru Sergisi’, Muradiye El Yazmaları Müzesi’nde ziyarete açıldı.

  Bursa’da altyapıdan spora, kültürden sanata kadar birçok alanda çalışmalara imza atan Büyükşehir Belediyesi, bu kez de anlamlı bir sanat çalışmasına destek verdi. Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Ebru Sanatçısı Yakup Cihan tarafından hazırlanan ‘Çeşm-i Cihan Ebru Sergisi’, Muradiye El Yazmaları Müzesi’nde düzenlenen törenle ziyarete açıldı. Aynı zamanda öğretmen olan Yakup Cihan tarafından ebru sanatının geleneksel battal, çiçekli, akkase ve kaplan gözü teknikleriyle hazırlanan toplam 46 eser, sanatçının kendi ortaya çıkardığı çeşmi cihan tekniğiyle ziyaretçilere sunuldu.

  Vakıflar Bölge Müdürü Haluk Yıldız ve çok sayıda sanatsever ile öğrencinin katıldığı serginin açılış töreninde konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Fethi Yıldız, ebru sanatının Türk-İslam medeniyetinin en güzel süsleme sanatlarından biri olduğunu söyledi. Suyla sanatın birleştiği özel bir sanat olduğunu belirten Yıldız, “Ebru sanatı bakanlara bir ahengi göstermektedir. Bu ahengi kendi yaşamımıza da yansıtmamız gerekir. Yakup Cihan yaptığı çalışmalarla ve ortaya çıkardığı eserlerle gençlere rol model oluyor. Kendisini çalışmaların dolayı tebrik ediyorum. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak bu tür güzel çalışmalara her zaman destek olmaya devam edeceğiz. Sergimiz hayırlı olsun” dedi.

  Ebru sanatçısı olmasının yanında bir eğitimci de olan Yakup Cihan, 17 senedir ebru sanatını ilk günkü heyecanla yaptığını ifade etti. Bursa’nın en kıymetli mekanlarından birinde sergi açmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Cihan, desteklerinden dolayı Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti. Ebru sanatının kendisi için vazgeçilmez bir tutku olduğunu anlatan Cihan, “17 senedir fırçayı her elime alışımda aynı heyecanı hissediyorum. Bu sergide yer alan 46 eserde, ebru sanatının en temel tekniği olan battal ebru, çiçekli ebru, akkase ebru ve biraz daha moderne kaçan kaplan gözü ebru tekniğini uyguladım. Bursa tekstil şehri. Görev yaptığım yerde de çok sayıda tekstil fabrikası var. İplik bobinleri atılıyordu. Bende bu bobinleri talep ettim. Aldığım bobinleri yeniden kullanarak tarz-i kadim battal ebru tekniğini uyguladım. Tarih ve sosyal bilgiler öğretmeni olarak Fatih Sultan Mehmed’i çok seviyorum. Amasra için ‘Çeşmi Cihan’ yani dünyanın göz bebeği ifadesini kullanmış. Muradiye Müzesi’nin bulunduğu alanda da Fatih Sultan Mehmed’in babası 2. Murad’ın kabri bulunuyor. Sözle oğlu İkinci Mehmed’i, mekanla da baba 2. Murad’ı bir araya getirmek istedik. Tüm sanatseverleri sergimize bekliyorum” diye konuştu.

  Açılış konuşmalarının ardından sanatçı Yakup Cihan tarafından ebru sanatının örnekleri uygulamalı olarak gösterildi. Başkanvekili Fethi Yıldız tarafından Sanatçı Yakup Cihan’a günün anısına tablo hediye edildi. Sergi, 1 Ocak 2024 tarihine kadar Muradiye El Yazmaları Müzesi’nde ziyaret edilebilecek.

  Okumaya Devam Et
  yorum yapmak için tıklayın

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Genel

  Sel bölgelerinde yaralar sarılıyor

  Published

  on

  Spread the love


   Bursa’da hafta başında etkili olan şiddetli sağanağın yol açtığı sel, su baskını ve heyelanlar sonrası başta Mudanya’nın Tirilye Mahallesi olmak üzere pek çok noktada başlatılan hayatı normale döndürme çalışmaları hızla sürüyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, beraberindeki Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Âlâ, Bursa Milletvekili Mustafa Varank ve İl Başkanı Davut Gürkan ile birlikte Tirilye’deki çalışmaları yerinde inceledi, vatandaşların sorunlarını dinledi.

  Bursa’nın Mudanya ilçesi Tirilye Mahallesi başta olmak üzere Mudanya ve Gemlik’in tüm sahil bandı, Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer’in ana arter ve mahalleleri, Orhangazi’nin Ortaköy, Yeniköy, Gemiç, Karsak, Mahmudiye, Mustafakemalpaşa’nın Yenikızılelma, Büyükorhan’ın Karaçukur ve Danaçalı, Karacabey’in Ballıkaya Mahallesi’nde selin yaralarını sarma çalışmaları hızla sürüyor. Büyükşehir Belediyesi’nin İtfaiye, Zabıta, Ulaşım, Park ve Bahçeler Dairesi, BUSKİ ve Tarım Peyzaj A.Ş birimlerinin ilk gün başlattıkları çalışmalar, gece gündüz kesintisiz devam ederken, selden etkilenen tüm bölgelerde 500’ün aşkın personel, 200’ye yakın araçla temizlik, su tahliyesi, asfalt kaplama ve altyapı onarım çalışmalarına devam ediyor.

  Selin tüm izlerini siliyoruz
  Bölgedeki çalışmaları yakından takip eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, beraberindeki Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Âlâ, Bursa Milletvekili Mustafa Varank ve İl Başkanı Davut Gürkan ile birlikte Tirilye’deki çalışmaları yerinde inceledi. Selden zarar gören vatandaşlarla sohbet eden Başkan Aktaş, vatandaşın beklenti ve taleplerini de dikkatle dinledi. Gerek Büyükşehir Belediyesi gerekse de merkezi hükümetin ilgili tüm kurumlarının Bursa için seferber olduğunu ifade eden Başkan Aktaş, “Ekiplerimiz ve tüm kurumlarımız sel felaketinin etkilerini gidermek için canla başla çalışarak hayatı normale döndürdüler. Her zaman hemşehrilerimizin yanındayız, yaraları hep birlikte saracağız, felaketin kalıntılarını da en kısa zamanda temizleyeceğiz inşallah. Tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun” dedi.

  Okumaya Devam Et

  Genel

  Çeşme suyunda problem yoksa buyurun siz için

  Published

  on

  Spread the love

  CHP Gemlik İlçe Başkanlığı, iki gündür bulanık ve kokulu akan şebeke suyu hakkında açıklama yaptı. Konuyla ilgili konuşan Çevre ve Sağlıktan Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı Semra Çini, AKP Gemlik İlçe Başkanını eleştirerek “radyasyonlu çayı içen siyasetçi gibi davranıyor” gibi dedi.

  Açıklama şu şekilde:

  Halk sağlığını doğrudan ilgilendiren konuların siyaset malzemesi yapılmasını, bu amaçla kendi partisi ve partisinin idare ettiği kurumları savunmaya geçenlerin bu anlamsız davranışını kabul etmiyoruz!

  Tüm hemşehrilerimizin bildiği üzere, geçtiğimiz hafta yaşanan yoğun yağışlar, ilçemizi olumsuz etkiledi. Gemlik’in çeşitli noktalarında meydana gelen maddi zararı telafi etmek için başta belediyemiz olmak üzere kentimizin tüm kurumları işbirliği içinde hareket etti. Burada önemli olan konudan siyasi menfaat sağlamak değil, Narlı’dan Kurşunlu’ya kıyı şeridimiz boyunca zarar gören hemşehrilerimize hizmet sunmak oldu.

  Dün Gemlik’in pek çok yerinden gelen kokulu ve bulanık su şikayetleri gündemimizde yer buldu. Aşırı yağışlar nedeniyle Gemlik’e şebeke suyu sağlayan kaynaklara yer altı sularının karıştığını öğrendik. Bunun şu ana kadar herhangi bir sağlık sorunu meydana getirdiği ile ilgili bilgi bize ulaşmadı.

  Bu konuda yapılması gereken en doğru iş, “şu kadar araç şu kadar personel ile sahaya çıktık, size bir de baraj yaptık” demek değil, “sorunun kaynağı şudur, sorun kontrolümüz altındadır, şu sürede çözülecektir” demek olmalıydı. Fakat AKP’nin çiçeği burnunda ilçe başkanı, elinde hiç bir bilimsel veri, somut bilgi, test sonucu olmadan, halk sağlığını hiçe sayar şekilde, sudaki bulanıklık ve kokunun sebebini açıklamak ve buna karşı nasıl bir çözüm üretildiğini anlatmak yerine, radyasyonlu çayı içen siyasetçi gibi davrandı.

  İlçemizde şebeke suyu kokulu akmaya devam ediyor. AKP ilçe başkanından beklentimiz, kendi siyasi cenahının sık sık yaptığı gibi çeşmeden akan suya ellerini ve yüzünü yıkamak, bir bardak suyu da afiyetle içerek Gemliklilerin tedirginliğine son vermektir. Eğer mazot kokulu suyu içmeyi midesi kaldırmıyorsa, yapacağı yeni basın açıklamasında sorunun nasıl çözüleceğini bizlerle paylaşmasını bekleyeceğiz.

  Okumaya Devam Et

  Genel

  Bursa’da eğitime lodos engeli

  Published

  on

  Spread the love

  Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, şiddetli rüzgar ve olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime bugün 1 gün süreyle ara verildiğini duyurdu.

  BURSA (İGFA) – Türkiye’yi etkisi altına alan şiddetli rüzgar ve olumsuz hava koşullarından Bursa da payına düşeni aldı. Dün geceden beri süren lodos, kent genelinde adeta hayatı felç etti Ağaçlar devrildi, çatılar uçtu ve sokaktaki vatandaşlar zor anlar yaşadı.

  Bursa Valisi Mahmut Demirtaş da sabaha karşı yayımladığı mesajla Bursa’da eğitime 1 gün süreyle bugün ara verildiğini duyurdu.

  Sosyal medya hesabından açıklama yapan Demirtaş, “İlimizde etkili olan olumsuz hava şartları nedeniyle; Osmangazi,Yıldırım, Nilüfer, Kestel ve Gürsu ilçelerimizde 29 Kasım Çarşamba günü ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bir gün süreyle ara verilmiştir. Kamu kurumlarında çalışan hamile, engelli ya da kronik hastalığı bulunan personel de 29 Kasım’da idari izinli sayılacaktır” ifadelerini kullandı.

  Okumaya Devam Et

  Gündem