Menü

  Genel

  Rektör Tabakoğlu, EUA toplantısında

  Published

  on

  Spread the love

  Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) temsilcileri ve EUA üyesi Türk üniversiteleri ile istişare toplantısına katıldı

  Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) – Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar başbakanlığında YÖK’te gerçekleştirilen Avrupa Üniversiteler birliği (EUA) Temsilcileri ve EUA üyesi Türk Üniversiteleri ile istişare toplantısına katıldı.

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve EUA Başkanı Prof. Dr. Josep M. Garrell’in sunumlarıyla başlayan toplantıda, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “YÖK ve Türk Yükseköğretim Sistemi” başlıklı sunumunda Türkiye’de 208 yükseköğretim kurumunda yaklaşık 7 milyon öğrencinin öğrenim gördüğünü ifade etti.

  Ayrıca, üniversiteye erişim ve kadınların yükseköğretime katılımının Yükseköğretim Kurulu’nun öncelikleri arasında olduğunu söyleyen Özvar, Türkiye’nin kadın öğretim üyeleri oranı açısından öncü bir ülke olduğunu belirtti.

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Türk yükseköğretiminin uluslararası niteliğini de değerlendirdiği konuşmasında, Türkiye’nin Avrupa Yükseköğretim Alanı’nın bir üyesi olduğunu ve Bologna Süreci’ni aktif olarak uyguladığını ifade etti. Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesinin 2010’da Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edildiğini hatırlatan Özvar, Türk üniversitelerinin Avrupa Kredi Transfer Sistemi Etiketi ve Diploma Eki Etiketi aldığını ve Erasmus Değişim Programı ile uluslararası öğrenci ve akademisyen hareketliliğini teşvik ettiklerini belirtti.

  Advertisement

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Türk üniversitelerinin uluslararası sıralamalardaki başarılarına da değinerek, kalite odaklı yaklaşımlarının sonuçlarını gördüklerini söyledi.

  Gelecekte daha fazla Türk üniversitesinin EUA’ya katılma niyetinde olduğunu belirten Özvar, Türk üniversitelerinin EUA komitelerinde daha fazla yer almasını ve birliğin çalışmalarına daha aktif katılmasını ele alacaklarını ifade etti.

  EUA Başkanı Garrell, Avrupa Üniversiteler Birliği’nin (EUA) sadece Brüksel’de değil birçok ülkede faaliyet gösterdiğini vurguladığı konuşmasında, birliğe üye üniversiteler arasındaki iş birliğinin önemine değinerek, birçok alanda üniversiteleri teşvik ettiklerini belirtti. Türkiye’den daha fazla üniversitenin EUA’ya üye olmasını istediklerini ve Türk üniversitelerinin EUA çalışma gruplarında ve komitelerinde aktif rol almalarını destekleyeceklerini ifade eden Garrell, araştırma ve yenilik stratejilerinin teşvik edilmesinin EUA’nın öncelikleri arasında olduğunu ve yükseköğretim kurumlarının kendi toplumlarına daha fazla hizmet etmeyi amaçladıklarını belirtti.

  EUA Genel Sekreteri Amanda Crowfoot ise, “Universities without Walls” adlı konuşmasında, “Açıklık, sürdürülebilirlik ve özerkliğin” duvarsız üniversiteleri inşa etmekte önemli yapı taşları olduğuna değindi. Genel Sekreter Crowfoot, Avrupa’daki üniversiteler için uluslararası iş birliğinin önemini ve çeşitli ekonomik ve sosyal gelişmeler nedeniyle karşılaştığı zorlukları ele aldığı sunumunda, Avrupa’nın çok taraflı çerçevesinin, Avrupa Yükseköğretim Alanı (EHEA), AB programları ve politikalarını içerdiğini ifade etti.

  Toplantı, EUA’ya üye Türk Üniversitelerinin değerlendirmelerinin ardından Avrupa Yükseköğretim Alanı’nda Avrupa ve Türk üniversiteleri arasında bilimsel ve teknolojik iş birliği konusunda anlaşıldı.

  Advertisement

  Toplantı sonrasında Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, EUA Başkanı Prof. Dr. Josep M. Garrell ve EUA Genel Sekreteri Amanda Crowfoot ve beraberindeki heyetle ODTÜ TEKNOKENT’i ziyaret etti.

  Okumaya Devam Et
  Advertisement
  yorum yapmak için tıklayın

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Genel

  Üniversiteli Gençlerden Duygulandıran Program

  Published

  on

  Spread the love

  Kaymakam Hasan Göç Kudüs Programında Konuştu : İsrail Batı ve ABD’nin bölgedeki Aparati


  Gemlik Gençlik Merkezi ve Anadolu Mektebi Kültür Ve Edebiyat Topluluğu ile birlikte Asım Kocabıyık e kültür merkezi’nde gerçekleşen Kudüs programına ilgi büyük oldu.

  Programa Gemlik İlçe Kaymakamı Hasan Göç, Gemlik Cumhuriyet Başsavcısı Sercan Kocabey
  GSB Bursa Gençlik Hizmetleri Müdürü Mürsel Kaya, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Uğur Şanlı, İlçe Tarım Müdürü Mehmet Demir,Ak Parti Gemlik İlçe Başkanı Tevfik Yılmaz,MHP Gemlik İlçe Başkanı Emrah Keskinden,Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Aynur Beki, Önceki dönem Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ,Gemlik Ziraat Odası Başkanı Ercan Barutçuoğlu,IHH Gemlik Temsilcisi Hasan Subaşı,Eğitim Bir Sen Gemlik Temsilcisi İsmail Aydın,İlim Yayma Cemiyeti Gemlik Şube Başkanı Zekeriya Çakır,üniversiteli gençler ve vatandaşlar katıldı.

  Sabahattin Zaim Üniversitesi Anadolu Mektebi Temsilcisi Kudret Sayan’ın sunuculuğunu yaptığı program istiklal marşı ve ardından Fatih Serbest hocanın okuduğu Kur’an-ı Kerim Tilavetiyle başladı

  Gençlik ve spor İlçe Müdürü Berkan Atasoy’un açılışıyla başlayan programda Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü adına Gençlik hizmetleri müdürü Mürsel Kaya Kudüs’te yaşadığı anılarını katılımcılarla paylaştı.

  Programda Gemlik kaymakamı Hasan Göç’ün, israil’in Filistin topraklarındaki niyetleri ile gelecekteki hedeflerine yönelik tarihsel ve güncel bilgiler verdiği konuşması büyük bir ilgiyle dinlendi. Kaymakam Hasan Göç konuşmasında israil’in , yeraltı zenginliklerini kaybetmek istemeyen ABD ve batının bir aparati olduğunu belirterek ‘ABD’nin zihinlerimizi işgal etmesine izin vermeyelim. Tarih boyunca bu bölgeyi ele geçirmek isteyenler sultan II. Abdülhamit’e
  akla hayale gelmeyecek tekliflerle geldiler ancak Sultan Abdülhamit tüm bu teklifleri geri çevirdi. Filistinlilerin bu bölgede toprak sattığı ise büyük bir yalan ve algıdan başka bir şey değildir’ dedi. Kaymakam Hasan Göç konuşmasını ‘Böylesi güzel bir programı hazırlayan gençlerimizi kutluyorum Allah Gazze’deki kardeşlerimizin yanında olsun’ sözleriyle tamamladı.

  Advertisement

  Protokol konuşmalarının ardından
  Bursa Teknik Üni. Anmek Temsilcisi/Balkanlar Temsilcisi Bilal Yarmacı
   İsrail’in Kuruluşunda Göçün Etkisi ve Filistin’e Uygulanan Zorunlu Göç Politikası,

  Anadolu Mektebi Bursa Temsilcisi\Gemlik Gençlik Merkezi Gönüllü Gençlik Lideri Merve Oruç-
  Uluslararası Hukuk Bağlamında Filistin Meselesi konulu sunumlarını gerçekleştirdiler.
  İlahi sanatçısı Mesut Biçim’in birbirinden güzel okuduğu ezgiler salonda büyük beğeni topladı
  programda
  Bursa Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1. Sınıf öğrencisi Selahattin Eyüp Mert, Kocaeli Anadolu Mektebi Temsilcisive Boğaziçi Üniversitesi Anadolu Mektebi Temsilcisi Şeyma Sarı, GSB Şiir Okuma Yarışması Türkiye Birincisi Merve Oruç’un kudüsle ilgili okudukları şiirle ve Anadolu Mektebi öğrencisi U.U.Gemlik Hukuk Fakültesi öğrencisi Senasu Uysal’ın okuduğu Çocukların ve Gençlerin Filistinlilere Mesajları salonda duygulu anlara sahne olmasına neden oldu

  Programın sonunda makale, şiir ve ezgileri seslendiren katılımcılara ve
  Program Gemlik İlçe Kaymakamı Hasan Göç, Gemlik Cumhuriyet Başsavcısı Sercan Kocabey ve Önceki dönem Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ile diğer protokol üyelerince plaket takdimi ile sona erdi.

  Okumaya Devam Et

  Genel

  Yerel seçimler milat olsun

  Published

  on

  Spread the love

  Bursa Mag-Der İl Başkanı Yusuf Yumru Gemlik Körfezi’nde meydana gelen 5.1 ve 4.5 büyüklükleri sonrası yazılı açıklama yaptı.

  Başkan Yumru açıklamasında;

  “ Öncelikle hepimize geçmiş olsun. Çok şükür ki can ve mal kaybı yaşanmayan ve adeta uyarı niteliğinde iki deprem yaşadık. Hazır olmadığımızı, toplumsal afet kültürümüzün oluşmamış olduğunu bir kez daha hep birlikte gördük.
  Allah korusun bugün çok daha kötü bir manzarayla karşı karşıya kalabilirdik.
  Buradan kamu kurum ve kuruluşlarımıza, siyasi erklerimize, Gemlik halkı adına bir kez daha sesleniyoruz; bizler enkaz altlarında can vermek, beton yığınları altında kalmak istemiyoruz.

  Bu yüzden de başta depremler olmak üzere ‘ Allah rızası için afetleri içeren konuları siyasi malzeme yapmadan siyaset üstü görerek bilimin ışığında hareket edecek bir birliktelik oluşturalım, yol haritamızı buna göre belirleyelim ve daha fazla zaman kaybetmeden uygulamaya geçelim’ dedi .
  Başkan Yumru açıklamasının devamında; yerel seçim sonrası oluşacak olan belediye meclis üyelerinin de afetler konusunda bilgi ve becerisi olan kişilerden oluşmasına özen gösterilmesinin önemine değinerek bunun ortaya konulacak yol haritasının hayata geçirilmesi adına gerekli olduğunu belirtti.
  Ayrıca Başkan Yumru; MAG ekibinin afetler ile ilgili her konuda yapılacak çalışmalara maksimum destek vereceklerini de sözlerine ekledi.

  Okumaya Devam Et

  Genel

  Mag-Der ekibi Engelli Atölyesinde

  Published

  on

  Spread the love

  Mag-Der Engelliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Grubu, Dünya Engelliler Gününü unutmadı.

  Mag-Der Sosyal ve Sorumluluk ekbinin sorumlusu Sevgi Terzi önderliginde, Gemlik Belediyesi Engelli Atölyesini ziyaret edip engelli gençlere çeşitli hediyeler götürerek sohbet ettiler.

  Okumaya Devam Et

  Gündem