Menü

  Genel

  KTO’ya çift bakanlı ziyaret

  Published

  on

  Spread the love

  Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Ticaret Odası’nı ziyaret etti. KTO Başkanı Ömer Gülsoy, iş dünyasının hemen her alanda yaşadığı nitelikli teknik eleman sıkıntısını dile getirerek gençlerimizin ve ailelerinin meslek liselerine özendirilmesi gerektiğini söyledi.

  Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
  Bir dizi açılış ve programlar kapsamında Kayseri’ye gelen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Ticaret Odası’nı ziyaret etti.

  Protokol girişinde iş insanları tarafından karşılanan Bakan Tekin ile Bakan Özhaseki, Başkan Ömer Gülsoy ve beraberindekilerle birlikte başkanlık makamına geçti.

  Ziyarette Başkan Ömer Gülsoy, Meclis Başkanı Cengiz Hakan Arslan, Yönetim Kurulu Üyeleri Hasan Köksal, Hacı Bekir Kuzucu, Erol Sırıklı, Mehmet Gülsoy, Mustafa Okutan, Ahmet Emre Sönmez, Kayseri Sanayi Odası Meclis Başkanı Abidin Özkaya, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Gümüşcü, Lütfi Çarşıbaşı, İrfan Püsküllü, Yusuf Özkan ve Kayseri OSB Başkanı Mehmet Yalçın Yönetim Kurulu  üyeleri hazır bulundu.

  Başkan Gülsoy, Bakan Tekin ile Bakan Özhaseki’yi Kayseri Ticaret Odası’nı ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

  Makam ziyaretin ardından Bakan Tekin, Bakan Özhaseki ile beraberindekiler iş insanlarıyla katılımıyla istişare toplantısı gerçekleştirdi.

  Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Gülsoy, Kayseri Ticaret Odası için çok önemli bir özel bir gün olduğuna belirterek “İlk defa bir Milli Eğitim Bakanımız Kayseri Ticaret Odası’nda iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi.” dedi.

  GÜLSOY : YETİŞMİŞ TEKNİK ELEMAN BULAMIYORUZ

  İş dünyasının finansmana erişimde zorlandığı gibi  hemen hemen her alanda nitelikli ve teknik eleman sıkıntısı yaşadığına ve bu açığın git gide büyüdüğüne dikkat çeken Gülsoy sözlerini söyle sürdürdü:

  “Yetişmiş Teknik Eleman Bulamıyoruz. İş dünyası olarak ihtiyaç duyduğumuz nitelikli insan kaynağını, meslek liselerinden ve mesleki eğitim merkezlerinden karşılamak istiyoruz. Sayın Bakan’ımızın vizyonuyla, mesleki eğitimi gençler, veliler ve iş dünyası için, çekim merkezi yapmak için üst kuruluşumuz TOBB başta olmak üzere Kayseri’deki Oda ve Borsalarımız durmadan çalışmaya devam ediyoruz. Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılında da ana odağımız eğitimin kalitesi olmalıdır diyor, Teknik eleman açığı konusunda desteklerinizi bekliyoruz.”

  “GENÇLERİMİZİ MESLEK LİSELERİNE ÖZENDİRMELİYİZ”

  İş dünyası açısından Meslek Liselerinin önemine vurgu yapan Gülsoy, “Meslek liselerine gençlerimizi ve aileleri teşvik etmek, özendirmek için askerlikten muaf tutulmaları, burs konusunda desteklerin verilmesi ve mezuniyet sonrası iş bulma garantisinin verilmesi gibi şartların oluşturulması gerektiğini düşünüyoruz. Gelişen sanayi alanlarına göre güncel alanlarda tematik mesleki liselerinin açılmasına daha çok ihtiyaç olduğunu görüyoruz. Mesleki eğitimde teknik personelin yetiştirilmesi ve sanayide buna duyulan ihtiyaç çok fazla. Üniversite mezunumuz çok olmasına rağmen, meslek erbabımız az yetişiyor. Dolayısıyla Bakanlığımızdan daha küçük yaşlarda mesleki eğitime yönelik adımlar atmasına bekliyoruz. “ diye konuştu.

  Gülsoy, Kayseri Ticaret Odası olarak hizmet binası yanında bulunan arsaya ‘Dış Ticaret, Yazılım, Pazarlama, Tasarım ve Yönetici Asistanlığı’ gibi alanları içeren ve iş dünyasının en çok ihtiyaç duyduğu teknik eleman açığını kapatacak Meslek Teknik Lisesi yapılması talebinde bulundu.

  Kayseri iş dünyasının istek ve taleplerini dinleyen Bakan Yılmaz Tekin, yetişmiş teknik elaman sıkıntısını bildiklerini belirterek, “Hep beraber meslek liselerimizi daha cazip hale getirelim hem de öğrenci arkadaşlarımızı mezun olduktan sonra cazip ortamlarda istihdamları için tedbirlerimizi alalım.” ifadelerini kullandı.

  “MESLEKİ TEKNİK LİSESİ KURULMASI KONUSUNDA DESTEK VERİRİZ”

  KTO’nun Meslek Teknik Lisesi kurması konusuna da değinen Bakan Tekin, “Hangi programları diyorsanız açarız, gecikmeden biran önce başlamak gerekiyor. Bakanlık olarak sizlere destek veririz. “ diye konuştu.

  Tekin yaptığı değerlendirmede, “Eğitim; zamanın ruhuna uygun olarak değişen ve gelişen, birikim ve tecrübeler ışığında yenilenen dinamik bir süreç. Bu süreçte en büyük destekçimiz reel sektörle ve iş insanlarıyla kurduğumuz güçlü iş birlikleridir.Asırlardır fütüvvetin ticaretle şekillendiği ve kadim geleneğiyle büyüyerek olgunlaşan Kayseri’miz, bilginin üretimle taçlandığı önemli bir merkeze dönüşüyor. Bu dönüşümde eğitimin üretimdeki gücünü artırmak ve Türkiye Yüzyılı’nda daha müreffeh bir geleceğe adım atmak için ülke sathında olduğu gibi Kayseri’mizde de eğitimle büyüyen üretime destek olmak Bakanlık olarak en temel amacımız. Bu hususta Kayseri’de en önemli paydaşlarımızdan biri olan Ticaret Odamız ile iş birliğimizi sürdüreceğiz. Konukseverliklerinden ötürü Kayseri Ticaret Odası Başkanımız Ömer Gülsoy  ve değerli Kayserili iş insanlarımıza teşekkür ediyorum.”  dedi.

  Bakan Tekin, Bakan Özhaseki, toplantının ardından günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.

  Bakan Özhaseki ve Bakan Tekin’e, ziyarette Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, , AK Parti Kayseri İl Başkanı Fatih Üzüm, İl Milli Eğitim Müdürü Bahameddin Karaköse ve beraberindeki heyet eşlik etti.

    

   

  Okumaya Devam Et
  yorum yapmak için tıklayın

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Genel

  Sel bölgelerinde yaralar sarılıyor

  Published

  on

  Spread the love


   Bursa’da hafta başında etkili olan şiddetli sağanağın yol açtığı sel, su baskını ve heyelanlar sonrası başta Mudanya’nın Tirilye Mahallesi olmak üzere pek çok noktada başlatılan hayatı normale döndürme çalışmaları hızla sürüyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, beraberindeki Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Âlâ, Bursa Milletvekili Mustafa Varank ve İl Başkanı Davut Gürkan ile birlikte Tirilye’deki çalışmaları yerinde inceledi, vatandaşların sorunlarını dinledi.

  Bursa’nın Mudanya ilçesi Tirilye Mahallesi başta olmak üzere Mudanya ve Gemlik’in tüm sahil bandı, Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer’in ana arter ve mahalleleri, Orhangazi’nin Ortaköy, Yeniköy, Gemiç, Karsak, Mahmudiye, Mustafakemalpaşa’nın Yenikızılelma, Büyükorhan’ın Karaçukur ve Danaçalı, Karacabey’in Ballıkaya Mahallesi’nde selin yaralarını sarma çalışmaları hızla sürüyor. Büyükşehir Belediyesi’nin İtfaiye, Zabıta, Ulaşım, Park ve Bahçeler Dairesi, BUSKİ ve Tarım Peyzaj A.Ş birimlerinin ilk gün başlattıkları çalışmalar, gece gündüz kesintisiz devam ederken, selden etkilenen tüm bölgelerde 500’ün aşkın personel, 200’ye yakın araçla temizlik, su tahliyesi, asfalt kaplama ve altyapı onarım çalışmalarına devam ediyor.

  Selin tüm izlerini siliyoruz
  Bölgedeki çalışmaları yakından takip eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, beraberindeki Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Âlâ, Bursa Milletvekili Mustafa Varank ve İl Başkanı Davut Gürkan ile birlikte Tirilye’deki çalışmaları yerinde inceledi. Selden zarar gören vatandaşlarla sohbet eden Başkan Aktaş, vatandaşın beklenti ve taleplerini de dikkatle dinledi. Gerek Büyükşehir Belediyesi gerekse de merkezi hükümetin ilgili tüm kurumlarının Bursa için seferber olduğunu ifade eden Başkan Aktaş, “Ekiplerimiz ve tüm kurumlarımız sel felaketinin etkilerini gidermek için canla başla çalışarak hayatı normale döndürdüler. Her zaman hemşehrilerimizin yanındayız, yaraları hep birlikte saracağız, felaketin kalıntılarını da en kısa zamanda temizleyeceğiz inşallah. Tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun” dedi.

  Okumaya Devam Et

  Genel

  Çeşme suyunda problem yoksa buyurun siz için

  Published

  on

  Spread the love

  CHP Gemlik İlçe Başkanlığı, iki gündür bulanık ve kokulu akan şebeke suyu hakkında açıklama yaptı. Konuyla ilgili konuşan Çevre ve Sağlıktan Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı Semra Çini, AKP Gemlik İlçe Başkanını eleştirerek “radyasyonlu çayı içen siyasetçi gibi davranıyor” gibi dedi.

  Açıklama şu şekilde:

  Halk sağlığını doğrudan ilgilendiren konuların siyaset malzemesi yapılmasını, bu amaçla kendi partisi ve partisinin idare ettiği kurumları savunmaya geçenlerin bu anlamsız davranışını kabul etmiyoruz!

  Tüm hemşehrilerimizin bildiği üzere, geçtiğimiz hafta yaşanan yoğun yağışlar, ilçemizi olumsuz etkiledi. Gemlik’in çeşitli noktalarında meydana gelen maddi zararı telafi etmek için başta belediyemiz olmak üzere kentimizin tüm kurumları işbirliği içinde hareket etti. Burada önemli olan konudan siyasi menfaat sağlamak değil, Narlı’dan Kurşunlu’ya kıyı şeridimiz boyunca zarar gören hemşehrilerimize hizmet sunmak oldu.

  Dün Gemlik’in pek çok yerinden gelen kokulu ve bulanık su şikayetleri gündemimizde yer buldu. Aşırı yağışlar nedeniyle Gemlik’e şebeke suyu sağlayan kaynaklara yer altı sularının karıştığını öğrendik. Bunun şu ana kadar herhangi bir sağlık sorunu meydana getirdiği ile ilgili bilgi bize ulaşmadı.

  Bu konuda yapılması gereken en doğru iş, “şu kadar araç şu kadar personel ile sahaya çıktık, size bir de baraj yaptık” demek değil, “sorunun kaynağı şudur, sorun kontrolümüz altındadır, şu sürede çözülecektir” demek olmalıydı. Fakat AKP’nin çiçeği burnunda ilçe başkanı, elinde hiç bir bilimsel veri, somut bilgi, test sonucu olmadan, halk sağlığını hiçe sayar şekilde, sudaki bulanıklık ve kokunun sebebini açıklamak ve buna karşı nasıl bir çözüm üretildiğini anlatmak yerine, radyasyonlu çayı içen siyasetçi gibi davrandı.

  İlçemizde şebeke suyu kokulu akmaya devam ediyor. AKP ilçe başkanından beklentimiz, kendi siyasi cenahının sık sık yaptığı gibi çeşmeden akan suya ellerini ve yüzünü yıkamak, bir bardak suyu da afiyetle içerek Gemliklilerin tedirginliğine son vermektir. Eğer mazot kokulu suyu içmeyi midesi kaldırmıyorsa, yapacağı yeni basın açıklamasında sorunun nasıl çözüleceğini bizlerle paylaşmasını bekleyeceğiz.

  Okumaya Devam Et

  Genel

  Bursa’da eğitime lodos engeli

  Published

  on

  Spread the love

  Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, şiddetli rüzgar ve olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime bugün 1 gün süreyle ara verildiğini duyurdu.

  BURSA (İGFA) – Türkiye’yi etkisi altına alan şiddetli rüzgar ve olumsuz hava koşullarından Bursa da payına düşeni aldı. Dün geceden beri süren lodos, kent genelinde adeta hayatı felç etti Ağaçlar devrildi, çatılar uçtu ve sokaktaki vatandaşlar zor anlar yaşadı.

  Bursa Valisi Mahmut Demirtaş da sabaha karşı yayımladığı mesajla Bursa’da eğitime 1 gün süreyle bugün ara verildiğini duyurdu.

  Sosyal medya hesabından açıklama yapan Demirtaş, “İlimizde etkili olan olumsuz hava şartları nedeniyle; Osmangazi,Yıldırım, Nilüfer, Kestel ve Gürsu ilçelerimizde 29 Kasım Çarşamba günü ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bir gün süreyle ara verilmiştir. Kamu kurumlarında çalışan hamile, engelli ya da kronik hastalığı bulunan personel de 29 Kasım’da idari izinli sayılacaktır” ifadelerini kullandı.

  Okumaya Devam Et

  Gündem