Menü

  Güncel

  Hasan Çetin Eğitim Kurumları’ndan Başsavcı Kocabey’e ziyaret

  Published

  on

  Spread the love
  Hasan Çetin Eğitim Kurumları Kurucu Müdür Gamze Altun, Müdür Yardımcısı Metin Aydın ve Rehber Öğretmen Elif Ecem Kılıç; Gemlik Cumhuriyet Başsavcısı Sercan Kocabey’i makamında ziyaret etti.
  Okumaya Devam Et
  yorum yapmak için tıklayın

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Güncel

  Türkoğlu’ndan “KOSAB” sorusu Vekil Türkoğlu’ndan Soru Önergesi…

  Published

  on

  Spread the love

  İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu geçtiğimiz günlerde Kestel Organize Sanayi Bölgesi (KOSAB) içinde kamulaştırılan alanda bulunan ve yıllardır orada faaliyet gösteren küçük esnafın yerlerinden çıkarılmaya çalışılarak mağdur edilmesine yönelik TBMM’ye soru önergesi verdi.

  KOSAB yönetimi 2020 yılında sanayi bölgesindeki arazilerin bir bölümünü üzerindeki iş yerleriyle birlikte kamulaştırma kararı almıştı. Ardından yönetim kurulu, kararı Sanayi Bakanlığı’na sunmuş ve “olur” raporu almıştı. Ardından Bursa Valiliği Yatırım İzleme kanalı ile kamulaştırma yapılmıştı. Ancak bu kamulaştırmanın sonucunda o bölgede dükkanları bulunan küçük esnaf yerinden edilmeye çalışılıyor. İş yerlerinin ellerinden alındığını söyleyen esnaf elektriklerinin kesildiğini, dükkanlarına değerinin çok altında değer biçildiğini ve bu karara karşı açtıkları davaları kaybettiklerini ifade etti.

   

  Bu duruma kayıtsız kalmayan vekil Türkoğlu KOSAB’da bulunan esnafın bu sorununu verdiği soru önergesiyle meclise taşıdı. Vekil Türkoğlu verdiği soru önergesinde;
  Bursa’nın Kestel ilçesinde bulunan Kestel Organize Sanayi Bölgesi(KOSAB) yönetimi, 6 Ekim 2020 tarihinde, sanayi bölgesindeki arazilerin bir bölümünü, üzerinde iş yerleriyle birlikte kamulaştırma kararı alıyor. KOSAB Yönetimi, pandemi süreci içinde yaptığı genel kurul ile aldığı kararı Sanayi Bakanlığına sunuyor ve üç ay gibi kısa bir sürede olur alıyor. Bursa Valiliği de Yatırım İzleme Birimi kanalıyla kamulaştırma kararını tahliye tebligatlarıyla hemen işleme koyuyor. KOSAB’ın içinde kamulaştırılan alanda dükkânları bulunan, yıllardır bu dükkanlardan geçimini sağlayan küçük esnaf beklenmedik bir anda büyük bir mağduriyetle karşı karşıya kalıyor. Açtıkları davalar, aleyhlerine sonuçlanan esnaflar son olarak İstinaf Mahkemesine başvuruyor, ancak sonuç beklenmeden tahliyeler işleme konuyor.

  Bu bağlamda;
  SORU1-Bursa ili, Kestel ilçesi, Ahmet Vefik Paşa Mahallesi, 572 ada, 2, 3, 5 ve 6 parseldeki, özel mülkiyete ait toplam 2 bin 648 metrekare büyüklüğünde olan ve Kestel Organize Sanayi Bölgesi(KOSAB) talebiyle, “kamu yararı” gerekçe gösterilerek istimlak edilen arsalarda, yöre halkının yararına ne tür bir tesis yapılması planlanıyor?

  SORU 2-Bakanlığınızın kamu yararına olur vermesi, ilgili arsalarda yapılan resmi bir tespite veya bu doğrultuda hazırlanan bir rapora dayanmakta mıdır?

  SORU 3- Bölgenin hastane, okul, sağlık ocağı veya halk eğitim merkezi gibi ihtiyacım karşılayacak ,belirgin kamu yararı içeren, önceden hazırlanmış somut bir proje mevcut mudur?

  SORU 4- KOSAB yönetiminin kamulaştırma isteğinin gerekçesi olarak gösterdiği “OSB faaliyetlerini devam ettirebilmek” olduğuna göre, Bakanlığınızın tespit ettiği, söz konusu istimlak edilmiş işyerlerinin OSB’nin faaliyetlerini engellediğine ilişkin somut bir rapor ya da veri bulunuyor mu?

  SORU5-Halen bünyesinde 75 fabrika bulunan, KOSAB’ın, kamulaştırılan bu yerlerde yeni iş yerleri açmak amacıyla hazırladığı farklı bir ticari proje söz konusu mudur?

  SORU 6- KOSAB tarafından 06.10.2020 tarihinde yapılan olağan genel kurul toplantısının; Covid-19 nedeni ile ülkemizde uygulanan sokağa çıkma yasağı ve kongrelerin yapılmamasına ilişkin yasaklar kapsamında olup olmadığı araştırılmış mıdır? Kongrede yeterli sayıya ulaşılıp ulaşılmadığı, mağduriyetlere neden olan kararların, usule uygun alınıp alınmadığı denetlenmiş midir?

  SORU 7- İlgili parsellerdeki 9 küçük esnafın 50 yıldır kullandığı tapulu ve ruhsatlı yerlerine ödenen istimlak bedelleri, günün rayiç değerlerini karşılamakta mıdır? 7 dükkân için toplam 6 milyon lira ödendiği, bu yerlerin gerçek değerinin 40 milyonun üzerinde olduğu doğru mudur?” ifadelerini kullandı.

  Esnaftan CİMER’e Şikayet

  Ayrıca söz konusu bölgede bulunan dükkanının elektriği kesilen ve oradan çıkartılmak istenen bir esnaflardan biri olan Ahmet Şefik, Cimer’e yaptığı şikayette “Sayın Cumhurbaşkanım, 50 senelik işletmemin elektriğini kestiler. 27 Kasım 2023 tarihi itibariyle başıma gelen ve komşularımızın da başına gelen haksızlığı açıklamak istiyorum. Ben Bursa/Kestel ilçesinde yaşıyorum. Bursa’nın Kestel ilçesi sınırlarında bulunan işletmem geçtiğimiz pazartesi gününe kadar 50 senedir faaliyetteydi. Sanayi Bölgesi 06/10/2020 tarihinde pandemi yasakları var iken aldığı yönetim kurulu kararı ile işletmemi kamulaştırmaya konu edecek karar almıştır. Sanayi Bakanlığı’na 18/02/2021 tarihinde 2306207/16 sayılı kamu yararı kararı almıştır. Süreç 2942 sayılı kamulaştırma kanununun Bursa Valiliği Yatırım İzleme Başkanlığı eliyle devam etmiştir. Gelinen noktada 50 yıllık baba yadigarı işletmem yerine yeni bir alan gösterilmeden “kümes parasına” elimden alınmıştır. KOSAB yönetimi pandemi döneminde millet can derdindeyken aldığı kararla malıma çökmüştür. Sanayi Bakanlığı’nı da yanıltarak şahsi menfaatleri için bu yönteme başvurmuştur. Kamu yararı kararının mesnetsiz ve gayri hukuki olduğunu ve iptal edilmesini istiyoruz. Toplamda 2 bin 648 metrekare arsa üzerinde 10 adet dükkan var ve 80 kişi mağdurdur” dedi.

  Okumaya Devam Et

  Güncel

  “BEYLER MÜSADENİZLE

  Published

  on

  Spread the love

  “Beyler müsaadenizle, ben de varım ” diyerek CHP’den Çekmeköy Belediye Başkanlığına talip olan Avukat Ayşen Muştu, Çekmeköy CHP İlçe Başkanlığı’nda düzenlenen ‘Aday Adaylığı Açıklama’ toplantısında basın mensupları ve partililerle biraraya geldi.

   

   “BEYLER MÜSADENİZLE…”

  Yerel seçim çalışmalarında siyasi partilerin belediye başkan aday adaylığı başvuruları hızla devam ediyor.  Çekmeköy’de tek kadın belediye başkan aday adayı olan Avukat Ayşen Muştu, “Müsadenizle Beyler, Çekmeköy’de bende varım” diyerek ilçe başkanlığına başvurusunu gerçekleştirdi.

  İlçe başkanlığında düzenlenen programda ilçenin yine kadın başkanı olan CHP Çekmeköy İlçe Başkanı Melda Tanışman Tutan, rahatsızlığına rağmen Muştu’yu yalnız bırakmadı.

  CHP İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi Hülya Karakaya Özdemir, Kadın Kolları Başkanı Saadet Çerkez ve Gençlik Kolları Başkanı Gürkan Kılıç’da Ayşen Muştu’nun yanında oldu.

  CHP Çekmeköy İlçe Başkanı Melda Tanışman Tutan, “Ayşen hanım başvuru yapan tek kadın Belediye Başkan aday adayımız. Bundan dolayı çok mutluyuz” dedi.

  CHP Çekmeköy Belediye Başkan aday adayı Av. Ayşen Muştu yaptığı konuşmada “Adil ve şeffaf bir yönetim anlayışı ile Çekmeköy’ü daha güzel bir geleceğe taşımakta kararlıyım. Bu güzel kentin ranta dayalı, planlamadan kaynaklı imar sorunları var, şehir içi ulaşım derdi var, gençlerini, ev kadınlarının, velhasıl her kesiminin çeşitli problemleri mevcut. Sürekli vatandaşlarımızla birlikteyiz. Tüm talepleri görüyoruz ve çözüm yollarını projelendiriyoruz. Önümüzdeki süreçte programımızı ve tanıtım toplantımızı detaylıca yapacağız. Ayrıca daha öncede açıkladığım gibi Çekmeköy’de yerel seçimlerde başarıya ulaşmak için aday olmasamda sahada olacağıma, sizlerle birlikte yürüyeceğime burada söz veriyorum” dedi.

  Basın toplantısında kalabalık partililer ve vatandaşlar Muştu’yu yalnız bırakmadı

  Okumaya Devam Et

  Dünya

  ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNin KUDÜS PROGRAMI ASIM KOCABIYIK KÜLTÜR MERKEZİNDE

  Published

  on

  Spread the love

  Bursa Uludağ Üniversitesi Gemlik Yerleşkesi Asım Kocabıyık Kültür Merkezinde 04.12.2023 pazartesi (bugün)saat 19.00 ‘da tamamı üniversite öğrencisi olan gençlerin konuşmacı katılacağı ‘Kudüs’ programı düzenlenecek.

   

  Gemlik Gençlik Merkezi ile Uludağ Üniversitesi Anadolu Mektebi Kültür ve Edebiyat Topluluğunun ortaklaşa düzenlediği programın akışı şöyle:

   19:00-İstiklal Marşı ve Saygı Duruşu
   Kur’an-ı Kerim Tilaveti (Fatih Serbest)
   Gençlik Merkezleri Tanıtım Videosu
   Anadolu Mektebi Tanıtım Videosu
   Protokol Konuşmaları(İl Spor Müdürü)

  SUNUMLAR
   İsrail’in Kuruluşunda Göçün Etkisi ve Filistin’e Uygulanan Zorunlu Göç Politikası
  (Bilal Yarmacı- Bursa Teknik Üni. Anmek Temsilcisi/Balkanlar Temsilcisi)
   Uluslararası Hukuk Bağlamında Filistin Meselesi
  (Merve Oruç-Anadolu Mektebi Bursa Temsilcisi\Gemlik Gençlik Merkezi Gönüllü Gençlik Lideri)

  EZGİLER
   Mesut Biçim

  ŞİİRLER
   Selahattin Eyüp Mert-Alınyazısı Saati(Sezai Karakoç)
  (Bursa Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1. Sınıf öğrencisi)
   Bilinmez-Anneler ve Kudüsler(Nuri Pakdil)
  (Kocaeli Anadolu Mektebi Temsilcisi)
   Şeyma Sarı-Mescid-i Aksa(Mehmet Akif İnan)
  (Boğaziçi Üniversitesi Anadolu Mektebi Temsilcisi)
   Senasu Uysal- Çocukların ve Gençlerin Filistinlilere Mesajları
  (Gönüllü Gençlik Lideri- Anadolu Mektebi öğrencisi)
   Merve Oruç-Uyan Artık Yiğidim(Nurullah Genç)
  (GSB Şiir Okuma Yarışması Türkiye Birincisi)

  SUNUCU:Kudret Sayan(Sabahattin Zaim Üniversitesi Anadolu Mektebi Temsilcisi)

  Program sorumlusu Merve oruç yaptığı kısa açılamada Filistin’de yaşanan soykırıma varan vahşete dikkat çekmek ve tepki verme programı düzenlediklerini belirterek ‘üniversite kampüsü içerisinde düzenlenen bu özel programa başta üniversite öğrencileri olarak tüm gençleri ve Gemlik halkını bekliyoruz’ diye konuştu

  Okumaya Devam Et

  Gündem