Menü

  Dünya

  Filistin-İsrail savaşı Ukraya-Rusya savaşını gündemden düşürdü mü?

  Published

  on

  Spread the love

  Filistin ve İsrail savaşı dünyanın gündemine bomba gibi düştü. Savaşın ilk gününden bu yana tüm dünyada gözler bu yöne çevrilmiş halde. Peki bu durum, halihazırda devam eden Rusya- Ukrayna savaşına nasıl bir etkide bulunacak? Dr. Barış Adıbelli konuyu, Herkes Duysun için yorumladı.

  Oğuzhan Osman BİLGİN – Rüstem PEHLİVANLAR – Herkes Duysun
  BURSA (İGFA) –
  Rusya ve Ukrayna savaşı son dönemde Filistin-İsrail çatışmasının gölgesinde kalmış gibi görünüyor. Bu durum özellikle Ukrayna cephesinde gerginlik yaratmış vaziyette. Ukrayna-Rusya ile vermiş olduğu savaşın unutulmasından ve Batı’dan gelen desteğin azalma ihtimalinden rahatsızlık duyuyor. Gelecekte Rusya-Ukrayna mücadelesini nelerin beklediğini Dış Politika Uzmanı Dr. Barış Adıbelli, Herkes Duysun için analiz etti.

  UKRAYNA’YA YARDIMLAR KESİLMEYE BAŞLADI

  Ukrayna’ya yapılan yardımların yavaş yavaş kesilmeye başladığını vurgulayan Dr. Barış Adıbelli, “Slovakya Ukrayna’ya yardımların sona erdiğini açıklamıştı. Polonya ile ilişkilerde kopma noktasına gelmişti. Ukrayna kanadından tahıl sevkiyatının tamamen durdurulduğuna dair açıklama gelmişti. Tahıl geçişi için Ukrayna alternatif koridordan sevkiyatların tamamen durdurduğunu açıkladı. Bu durum dünya gündeminde çok da ses getirmedi. Çünkü gözler İsrail-Hamas çatışmasına çevrilmiş durumda.” dedi.

  AVRUPA’DA UKRAYNA YÜKÜNÜN GETİRDİĞİ BİR YORGUNLUK VAR

  Advertisement

  Geçtiğimiz günlerde İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin yapmış olduğu bir telefon görüşmesinin basına yansımasına atıfta bulunan Dr. Adıbelli, “İtalya başbakanının açıklamasında da görüldüğü üzere Avrupa’da Ukrayna için verilen desteklerden ötürü bir yorgunluk ve bıkkınlık var. Bu ve benzeri açıklamaları Slovakya ve Polonya da yapmıştı. Bu durum artık Batı’nın ciddi anlamda savaştan usandığını gösteriyor. ABD’nin ittirmesiyle bu noktaya kadar gelindi ancak ABD iki cephede savaşamayacak durumda. Biden bir tercih yapma noktasına geldi.” dedi.

  “ABD ÜÇÜNCÜ BİR CEPHEYİ KALDIRAMAZ”

  ABD’nin bir taraftan Rusya-Ukrayna savaşına destek verirken diğer taraftan İsrail-Filistin savaşına dahi destek vermesinin çok zor olduğunu vurgulayan Adıbelli, “Bunun dışında Pasifik denklemi önümüzde duruyor. Biden bu ay içerisinde Amerika’da Xi Jinping ile bir görüşme gerçekleştirecek. Çin ile ilişkiler normalleştiriliyor. Böyle bir atmosferde ABD’nin bir üçüncü cepheyi hatta Ortadoğu’daki mevcut ikinci bir  mevziyi dahi kaldırması zor görünüyor. Bu nedenle Biden İsrail’e gerilimi düşürme çağrısında bulundu. Ateşkes isteğini yavaş yavaş ABD’de dile getirilmeye başladı.” ifadelerini kullandı.

  ABD, RUSYA-UKRAYNA BARIŞINA ENGEL OLUYOR

  Avrupa’da ve ABD’de rüzgarın yavaş yavaş tersine döndüğünü ifade eden Dr. Barış Adıbelli, “Savaş bir katliama dönüşünce bu işin sorumlusu Batı olarak görülecek. Çok kutuplu düzeni savunan Rusya, Çin gibi ülkelerin tezleri kabul görecek şeklindeki düşünceler dillendirilmeye başlandı. Bu ülkeler BM sisteminde bir reformun yapılması istiyor ve düzeni bozan ülke olarak ABD’yi görüyorlar” diye konuştu.

  Advertisement

  Gazze çatışması olmasa dahi Ukrayna’daki çatışmaların artık Ukrayna aleyhine belirli bir noktaya geldiğini aktaran Dr. Adıbelli, bu konuda Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder’in açıklamasını hatırlattı ve “İstanbul görüşmelerinde Ukrayna barış anlaşması imzalayacaktı. ABD buna son anda mani oldu, şeklinde bir açıklama yapmıştı eski Başbakan. Bu yönde bir diğer açıklamayı da Putin geçtiğimiz ay Afrika liderleriyle bir araya geldiğinde yapmıştı. Putin elindeki kağıdı göstererek ‘Bu kağıdı Ukrayna imzalayacaktı ancak ABD izin vermedi.’ demişti.” dedi.

  Okumaya Devam Et
  Advertisement
  yorum yapmak için tıklayın

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Dünya

  ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNin KUDÜS PROGRAMI ASIM KOCABIYIK KÜLTÜR MERKEZİNDE

  Published

  on

  Spread the love

  Bursa Uludağ Üniversitesi Gemlik Yerleşkesi Asım Kocabıyık Kültür Merkezinde 04.12.2023 pazartesi (bugün)saat 19.00 ‘da tamamı üniversite öğrencisi olan gençlerin konuşmacı katılacağı ‘Kudüs’ programı düzenlenecek.

   

  Gemlik Gençlik Merkezi ile Uludağ Üniversitesi Anadolu Mektebi Kültür ve Edebiyat Topluluğunun ortaklaşa düzenlediği programın akışı şöyle:

   19:00-İstiklal Marşı ve Saygı Duruşu
   Kur’an-ı Kerim Tilaveti (Fatih Serbest)
   Gençlik Merkezleri Tanıtım Videosu
   Anadolu Mektebi Tanıtım Videosu
   Protokol Konuşmaları(İl Spor Müdürü)

  SUNUMLAR
   İsrail’in Kuruluşunda Göçün Etkisi ve Filistin’e Uygulanan Zorunlu Göç Politikası
  (Bilal Yarmacı- Bursa Teknik Üni. Anmek Temsilcisi/Balkanlar Temsilcisi)
   Uluslararası Hukuk Bağlamında Filistin Meselesi
  (Merve Oruç-Anadolu Mektebi Bursa Temsilcisi\Gemlik Gençlik Merkezi Gönüllü Gençlik Lideri)

  Advertisement

  EZGİLER
   Mesut Biçim

  ŞİİRLER
   Selahattin Eyüp Mert-Alınyazısı Saati(Sezai Karakoç)
  (Bursa Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1. Sınıf öğrencisi)
   Bilinmez-Anneler ve Kudüsler(Nuri Pakdil)
  (Kocaeli Anadolu Mektebi Temsilcisi)
   Şeyma Sarı-Mescid-i Aksa(Mehmet Akif İnan)
  (Boğaziçi Üniversitesi Anadolu Mektebi Temsilcisi)
   Senasu Uysal- Çocukların ve Gençlerin Filistinlilere Mesajları
  (Gönüllü Gençlik Lideri- Anadolu Mektebi öğrencisi)
   Merve Oruç-Uyan Artık Yiğidim(Nurullah Genç)
  (GSB Şiir Okuma Yarışması Türkiye Birincisi)

  SUNUCU:Kudret Sayan(Sabahattin Zaim Üniversitesi Anadolu Mektebi Temsilcisi)

  Program sorumlusu Merve oruç yaptığı kısa açılamada Filistin’de yaşanan soykırıma varan vahşete dikkat çekmek ve tepki verme programı düzenlediklerini belirterek ‘üniversite kampüsü içerisinde düzenlenen bu özel programa başta üniversite öğrencileri olarak tüm gençleri ve Gemlik halkını bekliyoruz’ diye konuştu

  Advertisement
  Okumaya Devam Et

  Dünya

  500 yıllık Türk kültürü Washington’da kutlandı

  Published

  on

  Spread the love

  Türk Kahvesi Kültürü ve Geleneğinin, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesine alınmasının 10. yıldönümünü kutlayan ilk şehir başkent Washington DC oldu.

  abdpost.com / ABD (İGFA) – Turkish Coffee Lady Vakfı’nın yaptığı başvuru sonucunda, yayınladığı resmi bildiride Belediye Başkanı Muriel Bowser, dünyanın ilk kahve pişirme tekniği olan Türk kahvesinin 16. yüzyılda İstanbul’da geliştirildiğini ve 500 yıllık bir kültüre sahip olduğunu vurguladı.

  Toplumlar arasındaki dostluğu kültürel diplomasi ile pekiştirmeyi amaçlayan iyi niyet mesajlarından dolayı Turkish Coffee Lady Vakfı’na teşekkür eden Bowser, açıklamasında 5 Aralık tarihinde gerçekleşecek kutlama etkinliğinde zengin Türk geleneklerinin öneminin Amerikalılara aktarılarak kültürel diyalogların kuracağını belirtti.

  Washington DC’de ikamet eden 706 bin kişi adına vakfın kültürel iletişimin geliştirilmesine yönelik çalışmalarına ilişkin tebrik dileklerinin de iletildiği bildiri, belediyenin resmi kayıtlarına da geçti. Belediye Başkanı Muriel Bowser yayınladığı resmi beyannamesinde Türk kahvesinin tüm insanlık için evrensel bir değer olduğunu da vurguladı.  

  Vakıf başkanı Gizem White ve mikro sanat ustası Hasan Kale, Belediye Başkanı’na 2020’den beri 5 Aralık’ı resmi olarak kutlamasına teşekkür amacıyla Beyaz Saray’ın kahve telvesi ile nakşedilmiş bir eserini de hediye ettiler.

  Advertisement

  Okumaya Devam Et

  Dünya

  NASA uyardı! 2024’te dünyaya çarpabilir

  Published

  on

  Spread the love

  2007’de ilk kez tespit edildikten sonra teleskopların görüş açısından çıkan “kayıp asteroit”, gelecek yıl dünyaya çarpma ihtimali taşıyor.

  İSTANBUL (İGFA) – 2007 FT3 diye adlandırılan göktaşı, keşfedildikten bir gün sonra ortadan kaybolmuştu. Ancak bilim insanları göktaşının Dünya’ya dönüş yolunu bulduğunu tahmin ediyor.

  Indepented’ın aktardığı habere göre NASA’nın Dünya’ya Yakın Nesne Araştırmaları Merkezi (CNEOS), bu göktaşının yörüngesini belirlemek için çalışıyordu. Son bulgular, bu asteroidin seneye gezegene çarpabileceğini ortaya çıkardı.

  2,6 MİLYAR TON TNT GÜCÜNDE PATLAMA YARATACAK

  Buna göre kayıp göktaşının Ekim 2024’te Dünya’ya çarpma ihtimali kabaca 11,5 milyonda bir. Mart 2024’te Dünya’ya çarpma olasılığı da 10 milyonda bir diye belirlendi.

  Advertisement

  Bu son derece küçük bir ihtimal olsa da göktaşının gezegene çarpması halinde 2,6 milyar ton TNT gücünde patlama yaratması öngörülüyor.

  Böyle bir enerji gezegeni yok etmeye yetecek kadar büyük değil. Öte yandan çarptığı bölgede büyük hasara yol açması ve Dünya’nın her tarafına şok dalgaları göndermesi mümkün.

  Uzay ajansları bugüne dek dünyaya yakın 30 binden fazla göktaşını belgeledi. Bu nesneler halihazırda gözlemlenmeye devam ediyor.

  Ancak NASA ve diğer kurumlar, Güneş’in parıltısı içinde saklanan ve henüz keşfedilememiş büyük asteroit ve kuyrukluyıldızların varlığından emin.

  Advertisement
  Okumaya Devam Et

  Gündem