Menü

  Genel

  Demirci Mahallesi’nden eğitim çığlığı: Lise istiyoruz!

  Published

  on

  Spread the love

  Demirci Mahalle muhtarı Mehmet Bulut, “32 derslik olacak şekilde bir okul yerimiz var, okul yapılmasını bekliyoruz.” dedi.

  Esmanur GÜLBAHAR/Ahmet GÜNAY/Aslı YEŞİLYURT/HERKES DUYSUN

  BURSA (İGFA) – Herkes Duysun ekibi olarak bu hafta Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı Demirci Mahallesi’nin sorunlarını ve sıkıntılarını dinledik. Mahalle sakinleri ve mahalle muhtarı, nüfus artışına değinerek çok hızlı bir şekilde bir liseye ihtiyaç olduğunu kaydettiler.

  EN BÜYÜK SORUNLAR ATM EKSİKLİĞİ, KAÇAK YAPILARIN ARTMASI VE EĞİTİM

  Mahallede ATM olmadığı için nakit paraya ulaşma noktasında sorun yaşadıklarına dikkat çeken mahalle sakinleri ayrıca kaçak yapıların artmasından da şikayetçiler. Demirci Mahallesi’nin lise ve dengi bir okula da ihtiyacı olduğunu belirten mahalle sakinleri şöyle konuştular: 

  Advertisement

  “Muhtarımızdan memnunuz. Köyümüzde bankamatik eksik ve sarı otobüslerin meydandan kalkması trafikte sıkışıklık oluşturuyor. Demirci’ye giriş ve çıkış ayrı yönlerden olmalı. Nilüfer Belediyesi bunu halledebilir. Kaçak yapılaşmaları ve fabrikaları görmeliler. Eksiğimiz çok, talebimiz fazla. Öncelikli olarak okul yapılmalı. İlkokulumuz yetmiyor, lisemiz yetmiyor. 10 bin nüfusa ulaştık bir lise yapılmadı. Yollardan da şikayetçiyiz. En ucuz araba 500 bin TL oldu. Bir çukura giriyorsun, 10 bin TL masraf çıkıyor. Meydandaki camii, vakfa ait ve camiye bakım yapılmıyor. İçerideki tahtaları kıvrılıyor. Muhtarımız her sene tamir yaptırıyor. Buna baksınlar ya da biz bakalım.”

  EĞİTİM SORUNU BÜYÜK

  Mahalle esnafı ise en başta gelen sorunun eğitim ile ilgili olduğuna değinerek, “Lise’nin ve ortaokulun yapılması gerekiyor. Mahallemizde birçok eksiğimiz var ama öncelik okuldur ve yeterli derslik yok. Bu derslik ve sınıfları biraz daha yükseltmek veya bir yer varsa eğer oraya yeni okulun yapılması gerekiyor.” dedi.

  “NÜFUSUMUZ BİN 500’DÜ, ŞU AN 15 BİN”

  Demirci Mahallesi’ne şu an acil olarak bir okul yapılması gerektiğini vurgulayan Demirci Mahallesi Muhtarı Mehmet Bulut ise şu ifadeleri kullandı: 

  Advertisement

  “Ben Mehmet Bulut, 59 yaşındayım. Bu muhtarlıkta üçüncü dönemim. Ben 2009’da muhtar oldum. O dönemde mahalle nüfusu bin 500’dü şu an 15 bin. Birçok yerin yolları bile yoktu ve tam bir köy konumundaydı. Şu an okul sıkıntımız var, halı sahamız var ama Nilüfer Belediyesinden bir tane daha söz aldık. Tarihi hamamımız vardı o kütüphane oldu. Bunların tadilatları oldu. Ulaşım fazla sorunlu değil, araçlarımız var. En başta okul ihtiyacımız var. Bugüne kadar yerimiz yoktu ama şu an yerimiz var. Yetkililere sesleniyorum. Şu an 32 derslik olacak şekilde bir okul yerimiz var. Bekliyoruz, umarım bir an önce olur çünkü ciddi bir sıkıntı var. Nüfusa göre eski bir ilk ve ortaokul var, 11-12 derslik ve yetersiz. Banka ATM’sine ihtiyaç var. Belediyeden kiralanması gerekiyor, inşallah o da olacak. İhtiyaçlar bitmez, ciddi olarak ihtiyaç okuldur. Bir dönem daha aday olmak istiyorum. Hayırlısı olsun. Elimizden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. İnşallah bu dönem de yine adayım. Teşekkür ediyorum.” 

  Okumaya Devam Et
  Advertisement
  yorum yapmak için tıklayın

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Genel

  Üniversiteli Gençlerden Duygulandıran Program

  Published

  on

  Spread the love

  Kaymakam Hasan Göç Kudüs Programında Konuştu : İsrail Batı ve ABD’nin bölgedeki Aparati


  Gemlik Gençlik Merkezi ve Anadolu Mektebi Kültür Ve Edebiyat Topluluğu ile birlikte Asım Kocabıyık e kültür merkezi’nde gerçekleşen Kudüs programına ilgi büyük oldu.

  Programa Gemlik İlçe Kaymakamı Hasan Göç, Gemlik Cumhuriyet Başsavcısı Sercan Kocabey
  GSB Bursa Gençlik Hizmetleri Müdürü Mürsel Kaya, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Uğur Şanlı, İlçe Tarım Müdürü Mehmet Demir,Ak Parti Gemlik İlçe Başkanı Tevfik Yılmaz,MHP Gemlik İlçe Başkanı Emrah Keskinden,Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Aynur Beki, Önceki dönem Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ,Gemlik Ziraat Odası Başkanı Ercan Barutçuoğlu,IHH Gemlik Temsilcisi Hasan Subaşı,Eğitim Bir Sen Gemlik Temsilcisi İsmail Aydın,İlim Yayma Cemiyeti Gemlik Şube Başkanı Zekeriya Çakır,üniversiteli gençler ve vatandaşlar katıldı.

  Sabahattin Zaim Üniversitesi Anadolu Mektebi Temsilcisi Kudret Sayan’ın sunuculuğunu yaptığı program istiklal marşı ve ardından Fatih Serbest hocanın okuduğu Kur’an-ı Kerim Tilavetiyle başladı

  Gençlik ve spor İlçe Müdürü Berkan Atasoy’un açılışıyla başlayan programda Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü adına Gençlik hizmetleri müdürü Mürsel Kaya Kudüs’te yaşadığı anılarını katılımcılarla paylaştı.

  Programda Gemlik kaymakamı Hasan Göç’ün, israil’in Filistin topraklarındaki niyetleri ile gelecekteki hedeflerine yönelik tarihsel ve güncel bilgiler verdiği konuşması büyük bir ilgiyle dinlendi. Kaymakam Hasan Göç konuşmasında israil’in , yeraltı zenginliklerini kaybetmek istemeyen ABD ve batının bir aparati olduğunu belirterek ‘ABD’nin zihinlerimizi işgal etmesine izin vermeyelim. Tarih boyunca bu bölgeyi ele geçirmek isteyenler sultan II. Abdülhamit’e
  akla hayale gelmeyecek tekliflerle geldiler ancak Sultan Abdülhamit tüm bu teklifleri geri çevirdi. Filistinlilerin bu bölgede toprak sattığı ise büyük bir yalan ve algıdan başka bir şey değildir’ dedi. Kaymakam Hasan Göç konuşmasını ‘Böylesi güzel bir programı hazırlayan gençlerimizi kutluyorum Allah Gazze’deki kardeşlerimizin yanında olsun’ sözleriyle tamamladı.

  Advertisement

  Protokol konuşmalarının ardından
  Bursa Teknik Üni. Anmek Temsilcisi/Balkanlar Temsilcisi Bilal Yarmacı
   İsrail’in Kuruluşunda Göçün Etkisi ve Filistin’e Uygulanan Zorunlu Göç Politikası,

  Anadolu Mektebi Bursa Temsilcisi\Gemlik Gençlik Merkezi Gönüllü Gençlik Lideri Merve Oruç-
  Uluslararası Hukuk Bağlamında Filistin Meselesi konulu sunumlarını gerçekleştirdiler.
  İlahi sanatçısı Mesut Biçim’in birbirinden güzel okuduğu ezgiler salonda büyük beğeni topladı
  programda
  Bursa Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1. Sınıf öğrencisi Selahattin Eyüp Mert, Kocaeli Anadolu Mektebi Temsilcisive Boğaziçi Üniversitesi Anadolu Mektebi Temsilcisi Şeyma Sarı, GSB Şiir Okuma Yarışması Türkiye Birincisi Merve Oruç’un kudüsle ilgili okudukları şiirle ve Anadolu Mektebi öğrencisi U.U.Gemlik Hukuk Fakültesi öğrencisi Senasu Uysal’ın okuduğu Çocukların ve Gençlerin Filistinlilere Mesajları salonda duygulu anlara sahne olmasına neden oldu

  Programın sonunda makale, şiir ve ezgileri seslendiren katılımcılara ve
  Program Gemlik İlçe Kaymakamı Hasan Göç, Gemlik Cumhuriyet Başsavcısı Sercan Kocabey ve Önceki dönem Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ile diğer protokol üyelerince plaket takdimi ile sona erdi.

  Okumaya Devam Et

  Genel

  Yerel seçimler milat olsun

  Published

  on

  Spread the love

  Bursa Mag-Der İl Başkanı Yusuf Yumru Gemlik Körfezi’nde meydana gelen 5.1 ve 4.5 büyüklükleri sonrası yazılı açıklama yaptı.

  Başkan Yumru açıklamasında;

  “ Öncelikle hepimize geçmiş olsun. Çok şükür ki can ve mal kaybı yaşanmayan ve adeta uyarı niteliğinde iki deprem yaşadık. Hazır olmadığımızı, toplumsal afet kültürümüzün oluşmamış olduğunu bir kez daha hep birlikte gördük.
  Allah korusun bugün çok daha kötü bir manzarayla karşı karşıya kalabilirdik.
  Buradan kamu kurum ve kuruluşlarımıza, siyasi erklerimize, Gemlik halkı adına bir kez daha sesleniyoruz; bizler enkaz altlarında can vermek, beton yığınları altında kalmak istemiyoruz.

  Bu yüzden de başta depremler olmak üzere ‘ Allah rızası için afetleri içeren konuları siyasi malzeme yapmadan siyaset üstü görerek bilimin ışığında hareket edecek bir birliktelik oluşturalım, yol haritamızı buna göre belirleyelim ve daha fazla zaman kaybetmeden uygulamaya geçelim’ dedi .
  Başkan Yumru açıklamasının devamında; yerel seçim sonrası oluşacak olan belediye meclis üyelerinin de afetler konusunda bilgi ve becerisi olan kişilerden oluşmasına özen gösterilmesinin önemine değinerek bunun ortaya konulacak yol haritasının hayata geçirilmesi adına gerekli olduğunu belirtti.
  Ayrıca Başkan Yumru; MAG ekibinin afetler ile ilgili her konuda yapılacak çalışmalara maksimum destek vereceklerini de sözlerine ekledi.

  Okumaya Devam Et

  Genel

  Mag-Der ekibi Engelli Atölyesinde

  Published

  on

  Spread the love

  Mag-Der Engelliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Grubu, Dünya Engelliler Gününü unutmadı.

  Mag-Der Sosyal ve Sorumluluk ekbinin sorumlusu Sevgi Terzi önderliginde, Gemlik Belediyesi Engelli Atölyesini ziyaret edip engelli gençlere çeşitli hediyeler götürerek sohbet ettiler.

  Okumaya Devam Et

  Gündem