Menü

  Genel

  Bursa Yıldırım’ın röntgeni çekilecek

  Published

  on

  Spread the love

  Bursa’da Yıldırım Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Yıldırım Arama Konferansı’nda, ilçenin geçmişten bugüne gelen değerleri, kent kimliği, ilçenin sorunları, çözüm önerileri ve 20 yıl sonrasının Yıldırım’ı masaya yatırıldı.

  BURSA (İGFA) – Yıldırım Belediyesi, Bursa Teknik Üniversitesi Mimar Sinan Kampüsü’nde, akademisyenlerden sivil toplum kuruluşu temsilcilerine, ev hanımlarından bürokratlara, toplumun tüm kesimlerinden temsilcilerin katıldığı ‘Yıldırım Arama Konferansı’ düzenlendi. Yıldırım’ın sahip olduğu sosyal, ekonomik, kültürel dinamiklerin vatandaşın hayatı üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri, Yıldırım’ın şehir organizasyonu içerisinde öncelikli çözülmesi gereken problemler, daha yaşanabilir bir Yıldırım için atılması gereken adımlar, 20 yıl sonrasının Yıldırım’ını nasıl görüyoruz başlıklarında gerçekleştirilen çalıştaya 10 farklı çalışma grubunda 120 katılımcı iştirak etti.

  Konferansın açılışında konuşan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Türkiye yüzyılında ilçemizin dününün doğru okunacağı, bugün ile yarının tasarlanacağı Yıldırım Arama Konferansı’na katılımcıların gösterdiği ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bu programı Yıldırım ilçemizin altyapı çalışmalarından üst yapılaşmasına; kültürel organizasyonlarından fiziki yatırımlarına kadar her noktada ilçemizin avantajlı – dezavantajlı yönleri ile olması gerekenler ve çözüm önerileri üzerine fikirlerin ortaya konulacağı geniş çaplı bir raporun hazırlanması üzerine organize ettik. Dolayısı ile bu toplumun tüm kesimlerini etkiliyor. Biz de hayatlarını etkileyecek konularda hemşehrilerimizle birlikte karar vermek istiyoruz. Yıldırım’ın sakinlerinin Yıldırım üstüne sözü olsun istiyoruz. Buradan çıkacak sonuçlar ve sizlerin vereceği kararlar önümüzdeki 20 yılın Yıldırım’ını inşa ederken, en önemli başvuru kaynaklarımızdan birisi olacak, bizlere ve bizden sonrakilere yol gösterecek” diye konuştu.

  Bursa Teknik Üniversitesi olarak böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan dolayı mutlu olduklarını söyleyen BTÜ Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Yıldırım Arama Konferansı Proje Koordinatörü Prof. Aytaç Yıldız, “Bizler, Yıldırım’ın üniversitesi olarak, Yıldırım’a ve Yıldırımlılara katkı sağlayacak her türlü konuda ilçemizin hizmetindeyiz. Belediyemiz birlikte önemli çalışmalara imza atıyoruz. Bizlere gösterdiği ilgi ve destekten dolayı Başkanımız Oktay Yılmaz’a teşekkür ediyorum” dedi.

  Yıldırım’da kamu kurum ve kuruluşları arasında örnek bir uyum ve iş birliği olduğunu aktaran İlçe Kaymakamı Metin Esen, “Yıldırım’ın dünü, bugünü ve yarınının, artılarının eksilerinin, ihtiyaçlarının önceliklerinin masaya yatırıldığı bu konferansta şehrimizin tüm dinamiklerini burada toplayan Belediye Başkanımız Oktay Yılmaz’ı kutluyor, çıkacak sonuçların hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

  Advertisement

  Cumalıkızık, Yeşil Türbe, Yıldırım Külliyesi gibi kültürel mirası ile Yıldırım’ın sadece Bursa’nın değil, Türkiye’nin dünyaya açılan pencerelerinden birisi olduğunu aktaran İl Kültür Turizm Müdürü Dr. Kamil Özer, “Yıldırım’ı geçmişinden güç alarak geleceğe taşıyacak bu projeksiyona katkı sunmaktan dolayı mutluyuz” dedi.

  Yıldırım’ın Bursa’nın en kadim ilçesi olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Fethi Yıldız ise, “Yıldırım tarihiyle, doğasıyla, kültürel zenginlikleriyle bizim gözbebeğimiz. Bu değerleri daha değerli kılmak için çalışan bir belediyemiz ve belediye başkanımız var. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak hem başkanımıza hem Yıldırım’a destek olmak için çalışıyoruz. İşte bu gönül birlikteliği ile Yıldırım her geçen gün daha da güzelleşiyor” dedi.

  Okumaya Devam Et
  Advertisement
  yorum yapmak için tıklayın

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Genel

  Üniversiteli Gençlerden Duygulandıran Program

  Published

  on

  Spread the love

  Kaymakam Hasan Göç Kudüs Programında Konuştu : İsrail Batı ve ABD’nin bölgedeki Aparati


  Gemlik Gençlik Merkezi ve Anadolu Mektebi Kültür Ve Edebiyat Topluluğu ile birlikte Asım Kocabıyık e kültür merkezi’nde gerçekleşen Kudüs programına ilgi büyük oldu.

  Programa Gemlik İlçe Kaymakamı Hasan Göç, Gemlik Cumhuriyet Başsavcısı Sercan Kocabey
  GSB Bursa Gençlik Hizmetleri Müdürü Mürsel Kaya, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Uğur Şanlı, İlçe Tarım Müdürü Mehmet Demir,Ak Parti Gemlik İlçe Başkanı Tevfik Yılmaz,MHP Gemlik İlçe Başkanı Emrah Keskinden,Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Aynur Beki, Önceki dönem Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ,Gemlik Ziraat Odası Başkanı Ercan Barutçuoğlu,IHH Gemlik Temsilcisi Hasan Subaşı,Eğitim Bir Sen Gemlik Temsilcisi İsmail Aydın,İlim Yayma Cemiyeti Gemlik Şube Başkanı Zekeriya Çakır,üniversiteli gençler ve vatandaşlar katıldı.

  Sabahattin Zaim Üniversitesi Anadolu Mektebi Temsilcisi Kudret Sayan’ın sunuculuğunu yaptığı program istiklal marşı ve ardından Fatih Serbest hocanın okuduğu Kur’an-ı Kerim Tilavetiyle başladı

  Gençlik ve spor İlçe Müdürü Berkan Atasoy’un açılışıyla başlayan programda Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü adına Gençlik hizmetleri müdürü Mürsel Kaya Kudüs’te yaşadığı anılarını katılımcılarla paylaştı.

  Programda Gemlik kaymakamı Hasan Göç’ün, israil’in Filistin topraklarındaki niyetleri ile gelecekteki hedeflerine yönelik tarihsel ve güncel bilgiler verdiği konuşması büyük bir ilgiyle dinlendi. Kaymakam Hasan Göç konuşmasında israil’in , yeraltı zenginliklerini kaybetmek istemeyen ABD ve batının bir aparati olduğunu belirterek ‘ABD’nin zihinlerimizi işgal etmesine izin vermeyelim. Tarih boyunca bu bölgeyi ele geçirmek isteyenler sultan II. Abdülhamit’e
  akla hayale gelmeyecek tekliflerle geldiler ancak Sultan Abdülhamit tüm bu teklifleri geri çevirdi. Filistinlilerin bu bölgede toprak sattığı ise büyük bir yalan ve algıdan başka bir şey değildir’ dedi. Kaymakam Hasan Göç konuşmasını ‘Böylesi güzel bir programı hazırlayan gençlerimizi kutluyorum Allah Gazze’deki kardeşlerimizin yanında olsun’ sözleriyle tamamladı.

  Advertisement

  Protokol konuşmalarının ardından
  Bursa Teknik Üni. Anmek Temsilcisi/Balkanlar Temsilcisi Bilal Yarmacı
   İsrail’in Kuruluşunda Göçün Etkisi ve Filistin’e Uygulanan Zorunlu Göç Politikası,

  Anadolu Mektebi Bursa Temsilcisi\Gemlik Gençlik Merkezi Gönüllü Gençlik Lideri Merve Oruç-
  Uluslararası Hukuk Bağlamında Filistin Meselesi konulu sunumlarını gerçekleştirdiler.
  İlahi sanatçısı Mesut Biçim’in birbirinden güzel okuduğu ezgiler salonda büyük beğeni topladı
  programda
  Bursa Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1. Sınıf öğrencisi Selahattin Eyüp Mert, Kocaeli Anadolu Mektebi Temsilcisive Boğaziçi Üniversitesi Anadolu Mektebi Temsilcisi Şeyma Sarı, GSB Şiir Okuma Yarışması Türkiye Birincisi Merve Oruç’un kudüsle ilgili okudukları şiirle ve Anadolu Mektebi öğrencisi U.U.Gemlik Hukuk Fakültesi öğrencisi Senasu Uysal’ın okuduğu Çocukların ve Gençlerin Filistinlilere Mesajları salonda duygulu anlara sahne olmasına neden oldu

  Programın sonunda makale, şiir ve ezgileri seslendiren katılımcılara ve
  Program Gemlik İlçe Kaymakamı Hasan Göç, Gemlik Cumhuriyet Başsavcısı Sercan Kocabey ve Önceki dönem Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ile diğer protokol üyelerince plaket takdimi ile sona erdi.

  Okumaya Devam Et

  Genel

  Yerel seçimler milat olsun

  Published

  on

  Spread the love

  Bursa Mag-Der İl Başkanı Yusuf Yumru Gemlik Körfezi’nde meydana gelen 5.1 ve 4.5 büyüklükleri sonrası yazılı açıklama yaptı.

  Başkan Yumru açıklamasında;

  “ Öncelikle hepimize geçmiş olsun. Çok şükür ki can ve mal kaybı yaşanmayan ve adeta uyarı niteliğinde iki deprem yaşadık. Hazır olmadığımızı, toplumsal afet kültürümüzün oluşmamış olduğunu bir kez daha hep birlikte gördük.
  Allah korusun bugün çok daha kötü bir manzarayla karşı karşıya kalabilirdik.
  Buradan kamu kurum ve kuruluşlarımıza, siyasi erklerimize, Gemlik halkı adına bir kez daha sesleniyoruz; bizler enkaz altlarında can vermek, beton yığınları altında kalmak istemiyoruz.

  Bu yüzden de başta depremler olmak üzere ‘ Allah rızası için afetleri içeren konuları siyasi malzeme yapmadan siyaset üstü görerek bilimin ışığında hareket edecek bir birliktelik oluşturalım, yol haritamızı buna göre belirleyelim ve daha fazla zaman kaybetmeden uygulamaya geçelim’ dedi .
  Başkan Yumru açıklamasının devamında; yerel seçim sonrası oluşacak olan belediye meclis üyelerinin de afetler konusunda bilgi ve becerisi olan kişilerden oluşmasına özen gösterilmesinin önemine değinerek bunun ortaya konulacak yol haritasının hayata geçirilmesi adına gerekli olduğunu belirtti.
  Ayrıca Başkan Yumru; MAG ekibinin afetler ile ilgili her konuda yapılacak çalışmalara maksimum destek vereceklerini de sözlerine ekledi.

  Okumaya Devam Et

  Genel

  Mag-Der ekibi Engelli Atölyesinde

  Published

  on

  Spread the love

  Mag-Der Engelliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Grubu, Dünya Engelliler Gününü unutmadı.

  Mag-Der Sosyal ve Sorumluluk ekbinin sorumlusu Sevgi Terzi önderliginde, Gemlik Belediyesi Engelli Atölyesini ziyaret edip engelli gençlere çeşitli hediyeler götürerek sohbet ettiler.

  Okumaya Devam Et

  Gündem