Menü

  Genel

  Bursa Mustafakemalpaşa TOKİ mağdurlarının isyanını TBMM’de

  Published

  on

  Spread the love

  İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde yaşanan TOKİ mağduriyetini, TBMM gündemine taşıdı.

  BURSA (İGFA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019 yılında verdiği, ‘müjdenin’ bugün sadece Mustafakemalpaşa ilçesinde 694 dar gelirli vatandaşın ‘kabusu’ haline geldiğini vurgulayan İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, “O tarihte evlerin, iki yıl içinde bitirileceği ve 14 bin lira peşin, kalanı 894 liradan başlayan taksitlerle 240 ayda ödeneceği açıklanmıştı. Şimdi aynı evler için 128 bin lira peşinat, 6 bin 415 lira da taksit talep ediliyor. 7.500 TL maaş alan bir emekli bunu nasıl ödesin? Vatandaşa yapılan hak mıdır, reva mıdır?” sorularını yöneltti.

  Projede hak sahibi olan vatandaşların yeni ödeme koşullarını yerine getiremeyecekleri için haklarının ellerinden alınacağına işaret eden ve bunun devlet eliyle yapılan bir ‘hak gaspına yol açtığını ifade eden Milletvekili Türkoğlu, “Bu büyük mağduriyeti TBMM Başkanlığına verdiğim soru önergesiyle kamuoyu gündemine ve devletin zirvesine taşıdım. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığından, mağdur vatandaşlar adına sorduğum sorulara cevap istiyorum” dedi.

  Milletvekili Türkoğlu, konuyu detaylıca anlattığı basın açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

  “Çok değil, bundan 4 yıl önce 12 Aralık 2019 tarihinde anlı şanlı bir tören yaparak, tam 100 bin sosyal konut yapılacağını vaat ettiler. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bizzat açıkladığı proje için aynen şunları söylemişti:
  ‘Dar gelirli vatandaşlarımızı iki yıl içinde; yüzde 10 peşinatla, aylık 894 liradan başlayan taksitler ve 240 aya varan vadelerle ev sahibi olma imkanını sağlayacağız.’
  Peki sonra ne oldu?
  Biz söyleyelim.
  Verilen sözler yalan, vatandaşın hayalleri ‘talan’ oldu!
  Önce, yüklenici firma işten çekildi, sonra yeni bir yükleniciyle ihale sürecini bir şekilde tamamladılar ancak faturayı da ‘yeni ödeme şartlarıyla’ vatandaşa çıkardılar.
  Bakın nasıl çıkardılar, onu da tüm detaylarıyla anlatalım:
  Sn. Cumhurbaşkanının verdiği söze göre evler iki yıl içinde teslim edilecek, 240 ayda ödenecek, KDV yüzde 1 ve kredi faizi de yüzde 0.49 olacaktı. Yüzde 10 peşinat verilecek, taksitler TEFE-TÜFE’ye göre artarak, 2+1 konutlar için teslim tarihinden itibaren 894 liradan başlayacaktı. Daire bedeli de 140 bin lira olarak gerçekleşecekti.
  Bu koşullarla başvurular 15 Aralik 2019’da başladı, 15 Ocak 2020’de de bitirilip hak sahipleri kura ile belirlendi.
  Ancak 2020 yılında yapılan ihale iptal edildi, 2022 yılındaki ikinci bir
  ihale ile inşaatlar yükselmeye başladı.
  Ne olduysa da inşaatların bitimine 5-6 aylık süre kalınca oldu.
  Ziraat Bankasına davet edilen hak sahipleri önlerine konulan yeni koşullar ile bir anda şoka uğradılar.
  Şimdi diyorlar ki;
  Ey vatandaşım, 2+1 konutlar için yüzde 10 olan peşinatınız 14 bin liradan 128 bin liraya çıkmış, 894 lira olan taksitleriniz de 6 bin 415 liraya yükselmiştir. Aylık taksitlerinizin artışları da TEFE-TÜFE’ye göre değil, kamu personeline altı ayda bir yapılan maaş artışlarına göre belirlenecek, ödemeler de 180 ayda tamamlanacaktır.
  3+1 daireler için ise yüzde 10 peşinat 160 bin 835 lira olacak, aylık taksitler de 8 bin liradan başlayacaktır.
  Hadi bakalım buyurun buradan yakın!
  Siz alt gelir grubundaki dar gelirli vatandaş için konut projesi üreteceksiniz, sonra o gelir grubunun ödeyemeyeceği yeni şartları dayatarak mağdur ettiğiniz insanların hayallerini çalacaksınız.
  Üstelik bunu devlet adına yapacaksınız!
  Bu mağduriyeti hak da hukuk da vicdan da asla kabul etmez!
  Aynı koşullarda başlattığınız projeyi örneğin Orhaneli’de, Susurluk’ta tamamlayacaksınız, Mustafakemalpaşa  ile bazı il ve ilçelerde çamura yatacak, beceriksizliğinizin faturasını da ‘hak sahibi’ ilan ettiğiniz masum vatandaşa keseceksiniz!
  Barınma hayalleri yıkılan o hak sahibi vatandaşların çok büyük çoğunluğu, yeni ödeme koşullarını yerine getiremeyecekleri için bir bir eleniyorlar haberiniz var mı?
  Onların haklarının adeta gasp edilmesinin vebalini nasıl ödeyeceksiniz?
  Aradan gecen süreçte artan maliyet artışlarının ceremesini, umutla bekleyen vatandaşın çekmesi hak mı, reva mı?
  Parası olan vatandaşın bankadaki mevduatını, dünya kadar maliyeti üstlenerek dõvize karşı korumadınız mı?
  Aynı devletimiz mağdur vatandaşın hak sahipliğinin maliyetine niye katlanmıyor?
  7500 TL emekli maaşı alan vatandaşımız, 7-8 bin lira taksiti nasıl ödesin?
  Diyelim ki ödedi. Temel gıda harcamaları ile kira, elektrik, su, doğalgaz gibi giderlerini nasıl karşılayacak?
  Siz siz olun, sağır sultanların duyduğu bu büyük mağduriyeti ne yapın edin kulaklarınızı iyi açıp duyun ve giderin!
  Yoksa;
  Vatandaşın ahı, indirir şahı!
  Bizden söylemesi…”

  Okumaya Devam Et
  yorum yapmak için tıklayın

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Genel

  Sel bölgelerinde yaralar sarılıyor

  Published

  on

  Spread the love


   Bursa’da hafta başında etkili olan şiddetli sağanağın yol açtığı sel, su baskını ve heyelanlar sonrası başta Mudanya’nın Tirilye Mahallesi olmak üzere pek çok noktada başlatılan hayatı normale döndürme çalışmaları hızla sürüyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, beraberindeki Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Âlâ, Bursa Milletvekili Mustafa Varank ve İl Başkanı Davut Gürkan ile birlikte Tirilye’deki çalışmaları yerinde inceledi, vatandaşların sorunlarını dinledi.

  Bursa’nın Mudanya ilçesi Tirilye Mahallesi başta olmak üzere Mudanya ve Gemlik’in tüm sahil bandı, Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer’in ana arter ve mahalleleri, Orhangazi’nin Ortaköy, Yeniköy, Gemiç, Karsak, Mahmudiye, Mustafakemalpaşa’nın Yenikızılelma, Büyükorhan’ın Karaçukur ve Danaçalı, Karacabey’in Ballıkaya Mahallesi’nde selin yaralarını sarma çalışmaları hızla sürüyor. Büyükşehir Belediyesi’nin İtfaiye, Zabıta, Ulaşım, Park ve Bahçeler Dairesi, BUSKİ ve Tarım Peyzaj A.Ş birimlerinin ilk gün başlattıkları çalışmalar, gece gündüz kesintisiz devam ederken, selden etkilenen tüm bölgelerde 500’ün aşkın personel, 200’ye yakın araçla temizlik, su tahliyesi, asfalt kaplama ve altyapı onarım çalışmalarına devam ediyor.

  Selin tüm izlerini siliyoruz
  Bölgedeki çalışmaları yakından takip eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, beraberindeki Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Âlâ, Bursa Milletvekili Mustafa Varank ve İl Başkanı Davut Gürkan ile birlikte Tirilye’deki çalışmaları yerinde inceledi. Selden zarar gören vatandaşlarla sohbet eden Başkan Aktaş, vatandaşın beklenti ve taleplerini de dikkatle dinledi. Gerek Büyükşehir Belediyesi gerekse de merkezi hükümetin ilgili tüm kurumlarının Bursa için seferber olduğunu ifade eden Başkan Aktaş, “Ekiplerimiz ve tüm kurumlarımız sel felaketinin etkilerini gidermek için canla başla çalışarak hayatı normale döndürdüler. Her zaman hemşehrilerimizin yanındayız, yaraları hep birlikte saracağız, felaketin kalıntılarını da en kısa zamanda temizleyeceğiz inşallah. Tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun” dedi.

  Okumaya Devam Et

  Genel

  Çeşme suyunda problem yoksa buyurun siz için

  Published

  on

  Spread the love

  CHP Gemlik İlçe Başkanlığı, iki gündür bulanık ve kokulu akan şebeke suyu hakkında açıklama yaptı. Konuyla ilgili konuşan Çevre ve Sağlıktan Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı Semra Çini, AKP Gemlik İlçe Başkanını eleştirerek “radyasyonlu çayı içen siyasetçi gibi davranıyor” gibi dedi.

  Açıklama şu şekilde:

  Halk sağlığını doğrudan ilgilendiren konuların siyaset malzemesi yapılmasını, bu amaçla kendi partisi ve partisinin idare ettiği kurumları savunmaya geçenlerin bu anlamsız davranışını kabul etmiyoruz!

  Tüm hemşehrilerimizin bildiği üzere, geçtiğimiz hafta yaşanan yoğun yağışlar, ilçemizi olumsuz etkiledi. Gemlik’in çeşitli noktalarında meydana gelen maddi zararı telafi etmek için başta belediyemiz olmak üzere kentimizin tüm kurumları işbirliği içinde hareket etti. Burada önemli olan konudan siyasi menfaat sağlamak değil, Narlı’dan Kurşunlu’ya kıyı şeridimiz boyunca zarar gören hemşehrilerimize hizmet sunmak oldu.

  Dün Gemlik’in pek çok yerinden gelen kokulu ve bulanık su şikayetleri gündemimizde yer buldu. Aşırı yağışlar nedeniyle Gemlik’e şebeke suyu sağlayan kaynaklara yer altı sularının karıştığını öğrendik. Bunun şu ana kadar herhangi bir sağlık sorunu meydana getirdiği ile ilgili bilgi bize ulaşmadı.

  Bu konuda yapılması gereken en doğru iş, “şu kadar araç şu kadar personel ile sahaya çıktık, size bir de baraj yaptık” demek değil, “sorunun kaynağı şudur, sorun kontrolümüz altındadır, şu sürede çözülecektir” demek olmalıydı. Fakat AKP’nin çiçeği burnunda ilçe başkanı, elinde hiç bir bilimsel veri, somut bilgi, test sonucu olmadan, halk sağlığını hiçe sayar şekilde, sudaki bulanıklık ve kokunun sebebini açıklamak ve buna karşı nasıl bir çözüm üretildiğini anlatmak yerine, radyasyonlu çayı içen siyasetçi gibi davrandı.

  İlçemizde şebeke suyu kokulu akmaya devam ediyor. AKP ilçe başkanından beklentimiz, kendi siyasi cenahının sık sık yaptığı gibi çeşmeden akan suya ellerini ve yüzünü yıkamak, bir bardak suyu da afiyetle içerek Gemliklilerin tedirginliğine son vermektir. Eğer mazot kokulu suyu içmeyi midesi kaldırmıyorsa, yapacağı yeni basın açıklamasında sorunun nasıl çözüleceğini bizlerle paylaşmasını bekleyeceğiz.

  Okumaya Devam Et

  Genel

  Bursa’da eğitime lodos engeli

  Published

  on

  Spread the love

  Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, şiddetli rüzgar ve olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime bugün 1 gün süreyle ara verildiğini duyurdu.

  BURSA (İGFA) – Türkiye’yi etkisi altına alan şiddetli rüzgar ve olumsuz hava koşullarından Bursa da payına düşeni aldı. Dün geceden beri süren lodos, kent genelinde adeta hayatı felç etti Ağaçlar devrildi, çatılar uçtu ve sokaktaki vatandaşlar zor anlar yaşadı.

  Bursa Valisi Mahmut Demirtaş da sabaha karşı yayımladığı mesajla Bursa’da eğitime 1 gün süreyle bugün ara verildiğini duyurdu.

  Sosyal medya hesabından açıklama yapan Demirtaş, “İlimizde etkili olan olumsuz hava şartları nedeniyle; Osmangazi,Yıldırım, Nilüfer, Kestel ve Gürsu ilçelerimizde 29 Kasım Çarşamba günü ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bir gün süreyle ara verilmiştir. Kamu kurumlarında çalışan hamile, engelli ya da kronik hastalığı bulunan personel de 29 Kasım’da idari izinli sayılacaktır” ifadelerini kullandı.

  Okumaya Devam Et

  Gündem