Menü

  Genel

  Boykot, Troy’a olan talebi patlattı!

  Published

  on

  Spread the love

  Yerli ve milli ödeme sistemi olan “Troy”a başvurular, İsrail’in Gazze’de işlediği soykırım sonrası bir hayli arttı. Alternatif ödeme sistemi olarak bankalardan talep edilen Troy sisteminin entegre edildiği kartlar için bankalar büyük bir hareketlilik yaşıyor.

  Gülsüm YILDIRIM – Zübeyde ÖZLÜ – Herkes Duysun / BURSA (İGFA) – İşgalci İsrail’e destek veren markalara uygulanan boykot kesintisiz devam ederken, vatandaşlar siyonist sermayenin ödeme sistemleri olan ve İsrail’e maddi-manevi destek veren MasterCard ve Visa yerine yerli ödeme sistemi Troy’a yöneldi. Son günlerde Troy logolu kredi kartlarına talep çığ gibi büyürken, kartla alışverişlerdeki komisyon ücretleri yurt dışına çıkmayarak Türkiye’de kalıyor.

  Yerli ödeme sistemi Troy’un başarıya ulaşması hakkında Doç. Dr. Yusuf Dinç, Herkes Duysun’a açıklamalarda bulundu.

  FİNANSAL BOYKOTUN ÖNEMİ

  Uygulanan boykotun, Troy üzerinden finansal sisteme doğru bir kanal bulmasının önemli olduğuna değinen Doç. Dr. Yusuf Dinç, “Türkiye’nin bu anlamda yerli ve milli ürünlerinin ve sistemlerinin, varlıklarını harekete geçirmesi gerekiyor. Bu bakımdan Troy’un farkındalık oluşturması çok önemliydi. Tabii Troy’un temel fonksiyonu, nakit para işlemlerine bir alternatif getiren ödeme sistemi sunuyor olmasıdır. Nakit işlemlerin maliyeti görece yüksek olduğundan dolayı kartlı sistemlere doğru bir dönüş oldu ve bunun da bir altyapıya sahip olması gerekiyor. Dünyada, bunu geniş ağları sayesinde Visa ve Mastercard ekseriyetle sağlıyordu fakat çoğu kart yurt içinde kullanılıyor ve yurt dışı alışveriş sitelerinde de kart kullanımı pek tercih edilmiyor. Bu şartlarda tamamen yurt içine özgü bir sistem kurmak çok mantıklı görünüyordu” diye konuştu.

  Advertisement

  “TROY’U GÜVENLE KULLANABİLİRİZ”

  Troy’un bugüne kadar olgunlaşmasını sağlamak için sadece yurt içi kullanımına değil yurtdışında da anlaşmalar geliştirerek yeni alanlar açmaya doğru gittiğini belirten Dinç, “Dünyada birçok ülke, Troy altyapısından hizmet alabilir durumda fakat gelişmeye hala ihtiyacı var. Şunu söyleyebiliriz ki, her alışverişten, altyapı sunan sistemler komisyon almaktadır ve bu komisyonlar da Türkiye’nin gideri olarak görünmektedir. Troy kullanırsak, bu varlıkların yurt içinde değerlenmesini sağlamış oluruz diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

  “FİLİSTİN TOPRAKLARI DÜNYANIN EN GÜVENSİZ YERİ HALİNE GELMİŞTİR”

  İsrail’e destek veren global ödeme sistemlerini terk ederek toplum farkındalığına dikkat çekmenin önemine vurgu yapan Doç. Dr. Yusuf Dinç, meselenin insani taraftan da değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek şunları kaydetti: 

  “Tüm bunlar işin finansal boyutudur ancak diğer tarafta ise meselenin insani boyutu bulunmakta. İnsanlar, İsrail’in uyguladığı soykırıma destek olmamak için İsrail iltisaklı ürün ve hizmetlerden uzaklaşıyorlar. Bir toplumun farkındalığı diğer toplumları harekete geçirebilir. Mastercard ve Visa’ya karşı diğer ülkeler kendi altyapılarını oluşturabilirler. Troy’un başarılı bir proje olduğunu söyleyebilirim. Dünyanın başka yerlerinde de alternatif ödeme sistemleri geliştirmek için motive edici olacaktır. Bu da soykırımın uygulayıcısı olan tarafa karşı etkileyici olabilir çünkü ‘İsrail Projesi’ güvenlik ve refah projesidir. Şu anda işgal ettiği Filistin toprakları, artık dünyanın en güvensiz yeri haline gelmiştir. Refah bakımından da önemli kayıplara uğrarsa bu projelerin sunduğu teklifler de geçersiz hale gelmiş olur ve bu nedenle varlığını sürdüremeyebilir. Uygulanan boykot tavrının önemi büyüktür, en azından kayıtsız kalmak zorunda kalmalarına karşı bir tepki olarak da görülebilir”.

  Advertisement

  “FİNANS, ANTİDEMOKRATİK BİR ALANDIR”

  Bankaların, kendi çıkarları doğrultusunda ödeme altyapısını müşterilerine dayattığını söyleyen Doç. Dr. Yusuf Dinç, dünyada, büyük oranda insanların talepleriden bağımsız olarak Türkiye’de kart üretildiğini belirterek, “Yani bir banka müşterisine kart üretirken hangi alt yapıyı kullanmak istediğini sormazdı. Kendi menfaatleri doğrultusunda müşterilerine dayatma yapabiliyorlardı. Visa ve Mastercard’tan birini otomatik olarak tanımlardı. Bugün bu sistem değişti, artık bankalar ödeme altyapısı tercihini sormak zorunda. Kartın üzerindeki sembollerin, bankanın inisitiyafinden müşterinin inisiyatifine geçtiği bir durumu deneyimliyoruz. Bu da aslında finansta çözümler üretmek, alternatifler geliştirmek,  demokratikleşme anlamı tanışıyor. Finans, antidemokratik bir alandır çünkü Türkiye finans alanında bir pazar konumundadır. Türkiye finansta ev sahibi olursa daha fazla ürün ve hizmetlerin, daha demokratik biçimde sunulduğunu göreceği” diye konuştu.

  Okumaya Devam Et
  Advertisement
  yorum yapmak için tıklayın

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Genel

  Üniversiteli Gençlerden Duygulandıran Program

  Published

  on

  Spread the love

  Kaymakam Hasan Göç Kudüs Programında Konuştu : İsrail Batı ve ABD’nin bölgedeki Aparati


  Gemlik Gençlik Merkezi ve Anadolu Mektebi Kültür Ve Edebiyat Topluluğu ile birlikte Asım Kocabıyık e kültür merkezi’nde gerçekleşen Kudüs programına ilgi büyük oldu.

  Programa Gemlik İlçe Kaymakamı Hasan Göç, Gemlik Cumhuriyet Başsavcısı Sercan Kocabey
  GSB Bursa Gençlik Hizmetleri Müdürü Mürsel Kaya, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Uğur Şanlı, İlçe Tarım Müdürü Mehmet Demir,Ak Parti Gemlik İlçe Başkanı Tevfik Yılmaz,MHP Gemlik İlçe Başkanı Emrah Keskinden,Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Aynur Beki, Önceki dönem Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ,Gemlik Ziraat Odası Başkanı Ercan Barutçuoğlu,IHH Gemlik Temsilcisi Hasan Subaşı,Eğitim Bir Sen Gemlik Temsilcisi İsmail Aydın,İlim Yayma Cemiyeti Gemlik Şube Başkanı Zekeriya Çakır,üniversiteli gençler ve vatandaşlar katıldı.

  Sabahattin Zaim Üniversitesi Anadolu Mektebi Temsilcisi Kudret Sayan’ın sunuculuğunu yaptığı program istiklal marşı ve ardından Fatih Serbest hocanın okuduğu Kur’an-ı Kerim Tilavetiyle başladı

  Gençlik ve spor İlçe Müdürü Berkan Atasoy’un açılışıyla başlayan programda Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü adına Gençlik hizmetleri müdürü Mürsel Kaya Kudüs’te yaşadığı anılarını katılımcılarla paylaştı.

  Programda Gemlik kaymakamı Hasan Göç’ün, israil’in Filistin topraklarındaki niyetleri ile gelecekteki hedeflerine yönelik tarihsel ve güncel bilgiler verdiği konuşması büyük bir ilgiyle dinlendi. Kaymakam Hasan Göç konuşmasında israil’in , yeraltı zenginliklerini kaybetmek istemeyen ABD ve batının bir aparati olduğunu belirterek ‘ABD’nin zihinlerimizi işgal etmesine izin vermeyelim. Tarih boyunca bu bölgeyi ele geçirmek isteyenler sultan II. Abdülhamit’e
  akla hayale gelmeyecek tekliflerle geldiler ancak Sultan Abdülhamit tüm bu teklifleri geri çevirdi. Filistinlilerin bu bölgede toprak sattığı ise büyük bir yalan ve algıdan başka bir şey değildir’ dedi. Kaymakam Hasan Göç konuşmasını ‘Böylesi güzel bir programı hazırlayan gençlerimizi kutluyorum Allah Gazze’deki kardeşlerimizin yanında olsun’ sözleriyle tamamladı.

  Advertisement

  Protokol konuşmalarının ardından
  Bursa Teknik Üni. Anmek Temsilcisi/Balkanlar Temsilcisi Bilal Yarmacı
   İsrail’in Kuruluşunda Göçün Etkisi ve Filistin’e Uygulanan Zorunlu Göç Politikası,

  Anadolu Mektebi Bursa Temsilcisi\Gemlik Gençlik Merkezi Gönüllü Gençlik Lideri Merve Oruç-
  Uluslararası Hukuk Bağlamında Filistin Meselesi konulu sunumlarını gerçekleştirdiler.
  İlahi sanatçısı Mesut Biçim’in birbirinden güzel okuduğu ezgiler salonda büyük beğeni topladı
  programda
  Bursa Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1. Sınıf öğrencisi Selahattin Eyüp Mert, Kocaeli Anadolu Mektebi Temsilcisive Boğaziçi Üniversitesi Anadolu Mektebi Temsilcisi Şeyma Sarı, GSB Şiir Okuma Yarışması Türkiye Birincisi Merve Oruç’un kudüsle ilgili okudukları şiirle ve Anadolu Mektebi öğrencisi U.U.Gemlik Hukuk Fakültesi öğrencisi Senasu Uysal’ın okuduğu Çocukların ve Gençlerin Filistinlilere Mesajları salonda duygulu anlara sahne olmasına neden oldu

  Programın sonunda makale, şiir ve ezgileri seslendiren katılımcılara ve
  Program Gemlik İlçe Kaymakamı Hasan Göç, Gemlik Cumhuriyet Başsavcısı Sercan Kocabey ve Önceki dönem Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ile diğer protokol üyelerince plaket takdimi ile sona erdi.

  Okumaya Devam Et

  Genel

  Yerel seçimler milat olsun

  Published

  on

  Spread the love

  Bursa Mag-Der İl Başkanı Yusuf Yumru Gemlik Körfezi’nde meydana gelen 5.1 ve 4.5 büyüklükleri sonrası yazılı açıklama yaptı.

  Başkan Yumru açıklamasında;

  “ Öncelikle hepimize geçmiş olsun. Çok şükür ki can ve mal kaybı yaşanmayan ve adeta uyarı niteliğinde iki deprem yaşadık. Hazır olmadığımızı, toplumsal afet kültürümüzün oluşmamış olduğunu bir kez daha hep birlikte gördük.
  Allah korusun bugün çok daha kötü bir manzarayla karşı karşıya kalabilirdik.
  Buradan kamu kurum ve kuruluşlarımıza, siyasi erklerimize, Gemlik halkı adına bir kez daha sesleniyoruz; bizler enkaz altlarında can vermek, beton yığınları altında kalmak istemiyoruz.

  Bu yüzden de başta depremler olmak üzere ‘ Allah rızası için afetleri içeren konuları siyasi malzeme yapmadan siyaset üstü görerek bilimin ışığında hareket edecek bir birliktelik oluşturalım, yol haritamızı buna göre belirleyelim ve daha fazla zaman kaybetmeden uygulamaya geçelim’ dedi .
  Başkan Yumru açıklamasının devamında; yerel seçim sonrası oluşacak olan belediye meclis üyelerinin de afetler konusunda bilgi ve becerisi olan kişilerden oluşmasına özen gösterilmesinin önemine değinerek bunun ortaya konulacak yol haritasının hayata geçirilmesi adına gerekli olduğunu belirtti.
  Ayrıca Başkan Yumru; MAG ekibinin afetler ile ilgili her konuda yapılacak çalışmalara maksimum destek vereceklerini de sözlerine ekledi.

  Okumaya Devam Et

  Genel

  Mag-Der ekibi Engelli Atölyesinde

  Published

  on

  Spread the love

  Mag-Der Engelliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Grubu, Dünya Engelliler Gününü unutmadı.

  Mag-Der Sosyal ve Sorumluluk ekbinin sorumlusu Sevgi Terzi önderliginde, Gemlik Belediyesi Engelli Atölyesini ziyaret edip engelli gençlere çeşitli hediyeler götürerek sohbet ettiler.

  Okumaya Devam Et

  Gündem