Menü

  Dünya

  Bakan Özhaseki’den Türk dünyasına açık çağrı

  Published

  on

  Spread the love

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Türk Dünyasına açık çağrıda bulunarak, Türk Dünyası Meteoroloji Birliği’nin Türk Devletleri Teşkilatı çatısı altında kurulabileceğini vurguladı.

  ANKARA (İGFA) –Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirilen Türk Dünyası 2. Meteoroloji Forumu’nda konuştu. Bakan Özhaseki Türk Dünyasına açık çağrıda bulunarak, “ ‘Birliğimiz gücümüzdür’ diyerek Türk Dünyası Meteoroloji Birliği’nin Türk Devletleri Teşkilatı çatısı altında kurulmasını gerçekleştiririz diye düşünüyorum” dedi.

  Azerbaycan’da Bakan Özhaseki’nin ilk durağı şehitlikler oldu.

  Azerbaycan’ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in ve 20 Ocak şehitlerinin cenazelerinin defnedildiği Bakü Şehitler Hiyabanı’nı ziyaret eden Bakan Özhaseki, çelenk koydu, dua etti. Daha sonra Türk Dünyası 2. Meteoroloji Forumu’na katılan Bakan Özhaseki, Şair Bahtiyar Vahapzade’nin “Dinimiz bir, dilimiz bir. Ayımız bir, yılımız bir. Aşkımız bir, yolumuz bir” şiirinin sözleriyle konuşmasına başladı. Bakan Özhaseki, “Türkiye olarak biz bundan sonra da Türk dünyasında olan her türlü siyasi, askeri, ekonomik, sosyal faaliyetler içerisinde bulunacağımızı, bir olacağımızı, destekleyeceğimizi sonuna kadar sizlerle birlikte olacağımızı da ifade etmek istiyorum” dedi.

  “DEPREMDE YARDIMIMIZA GELEN TÜM KARDEŞLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

  Advertisement

  Bakan Özhaseki, 6 Şubat depremlerinde yardıma koşan ilk ülkelerden olan Azerbaycan’a teşekkür ederek, Türk dünyasının birlik ve beraberlik içinde olduğunun en önemli örneklerinden birini gösterdiklerini söyledi. 6 Şubat depremlerinin büyük bir imtihan olduğunu ifade eden Bakan Özhaseki, “6 Şubat’ta 9 saat arayla 2 tane büyük deprem yaşadık. Bundan 18 ilimiz etkilendi. Toplamda 680 bin konut, 170 bin civarında da ticari alan kullanılamaz hale geldi. Hep birlikte, Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde bu imtihanın altından kalkabilmek için büyük bir mücadele verdik. Ama yanımızda gördüğümüz ilk ülkeler Azerbaycan’dı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti idi, Kırgızistan’dı, Kazakistan’dı, Özbekistan’dı, Türkmenistan’dı, Macaristan’dı. Yardımımıza gelen bütün kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Bu bizim için büyük bir mutluluk ve Türk Dünyası’nın Türkiye ile beraber olduğunu, tek bir millet olduğunu gösteren de en önemli bir örnek” diye konuştu.

  “İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE MÜCADELEYİ BİRLİKTE VERMELİYİZ”

  İklim değişikliğiyle mücadele konusuna da değinen Bakan Özhaseki, “Son dönemde yangınlar, kuraklık gibi iklim değişikliğinin çok somut örneklerini görmekteyiz. Bilimsel araştırmalara göre dünyanın son 150 yıl içerisinde 1.1 derece ısısı arttı. İki derece arttığında herhalde gıda krizi ve göçler başlayacak. Eğer 3 dereceye çıkarsa bu, dünya yaşanmaz hale gelecek. Hepimiz bunun farkındayız. O yüzden büyük bir mücadeleyi hep birlikte vermeliyiz.” şeklinde konuştu.

  “100 MİLYON METREKARE MİLLET BAHÇESİ HEDEFİMİZ”

  İklim konusunda yapılan çalışmaları anlatan Bakan Özhaseki, “Bir taraftan Paris İklim Antlaşması’na taraf olduk. Hükümlülükleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Bir taraftan Ulusal Eylem Planı’nı ortaya koyarak bunu takip ediyoruz. Bir taraftan İklim Kanunu’nu hazırladık. Bu arada başlattığımız millet bahçeleri projesinde 100 milyon metrekare millet bahçesi yapma hedefimiz var. Yutak alanlarımızı çoğaltıyoruz. Denizlerimizi temizliyoruz” açıklamasını yaptı.

  Advertisement

  Bakan Mehmet Özhaseki 7 sene önce Sıfır Atık hareketini başlattıklarını belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin Sıfır Atık projesini üstlenmesiyle birlikte yeni bir alan kazanmış oldu. Şu anda 2017’de ülkemizde çöplerin sadece yüzde 13’ü geri kazanılırken, yüzde 35’lere kadar geldik. Bu müddet içerisinde, 6-7 yıl içerisinde elde ettiğimiz geri kazanım 3,5 milyar dolar civarında. 432 milyon ağacı kesilmekten kurtarmış olduk” dedi.

  Türk Dünyası’na açık bir çağrıda bulunan Bakan Özhaseki, “‘Birliğimiz gücümüzdür.’ diyerek Türk Dünyası Meteoroloji Birliği’nin Türk Devletleri Teşkilatı çatısı altında kurulmasını gerçekleştiririz diye düşünüyorum. Bu anlamda çok net olarak bizim kendi gönül coğrafyamızın hakim olduğu Türk devletlerinin bulunduğu ülkelerimize açık duyuruda bulunuyorum. Elimizde ne imkân varsa, ne tür kabiliyetlerimiz, birikimlerimiz, bilgilerimiz, bize ait olan birtakım değerlerimiz varsa sizlerle paylaşmaya hazırız. Bu konuda her zaman iş birliğine açığız. Sizlerden gelecek her teklifi de sonuna kadar destekleyeceğiz” şeklinde konuştu.

  Okumaya Devam Et
  Advertisement
  yorum yapmak için tıklayın

  Leave a Reply

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Dünya

  ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNin KUDÜS PROGRAMI ASIM KOCABIYIK KÜLTÜR MERKEZİNDE

  Published

  on

  Spread the love

  Bursa Uludağ Üniversitesi Gemlik Yerleşkesi Asım Kocabıyık Kültür Merkezinde 04.12.2023 pazartesi (bugün)saat 19.00 ‘da tamamı üniversite öğrencisi olan gençlerin konuşmacı katılacağı ‘Kudüs’ programı düzenlenecek.

   

  Gemlik Gençlik Merkezi ile Uludağ Üniversitesi Anadolu Mektebi Kültür ve Edebiyat Topluluğunun ortaklaşa düzenlediği programın akışı şöyle:

   19:00-İstiklal Marşı ve Saygı Duruşu
   Kur’an-ı Kerim Tilaveti (Fatih Serbest)
   Gençlik Merkezleri Tanıtım Videosu
   Anadolu Mektebi Tanıtım Videosu
   Protokol Konuşmaları(İl Spor Müdürü)

  SUNUMLAR
   İsrail’in Kuruluşunda Göçün Etkisi ve Filistin’e Uygulanan Zorunlu Göç Politikası
  (Bilal Yarmacı- Bursa Teknik Üni. Anmek Temsilcisi/Balkanlar Temsilcisi)
   Uluslararası Hukuk Bağlamında Filistin Meselesi
  (Merve Oruç-Anadolu Mektebi Bursa Temsilcisi\Gemlik Gençlik Merkezi Gönüllü Gençlik Lideri)

  Advertisement

  EZGİLER
   Mesut Biçim

  ŞİİRLER
   Selahattin Eyüp Mert-Alınyazısı Saati(Sezai Karakoç)
  (Bursa Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1. Sınıf öğrencisi)
   Bilinmez-Anneler ve Kudüsler(Nuri Pakdil)
  (Kocaeli Anadolu Mektebi Temsilcisi)
   Şeyma Sarı-Mescid-i Aksa(Mehmet Akif İnan)
  (Boğaziçi Üniversitesi Anadolu Mektebi Temsilcisi)
   Senasu Uysal- Çocukların ve Gençlerin Filistinlilere Mesajları
  (Gönüllü Gençlik Lideri- Anadolu Mektebi öğrencisi)
   Merve Oruç-Uyan Artık Yiğidim(Nurullah Genç)
  (GSB Şiir Okuma Yarışması Türkiye Birincisi)

  SUNUCU:Kudret Sayan(Sabahattin Zaim Üniversitesi Anadolu Mektebi Temsilcisi)

  Program sorumlusu Merve oruç yaptığı kısa açılamada Filistin’de yaşanan soykırıma varan vahşete dikkat çekmek ve tepki verme programı düzenlediklerini belirterek ‘üniversite kampüsü içerisinde düzenlenen bu özel programa başta üniversite öğrencileri olarak tüm gençleri ve Gemlik halkını bekliyoruz’ diye konuştu

  Advertisement
  Okumaya Devam Et

  Dünya

  500 yıllık Türk kültürü Washington’da kutlandı

  Published

  on

  Spread the love

  Türk Kahvesi Kültürü ve Geleneğinin, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesine alınmasının 10. yıldönümünü kutlayan ilk şehir başkent Washington DC oldu.

  abdpost.com / ABD (İGFA) – Turkish Coffee Lady Vakfı’nın yaptığı başvuru sonucunda, yayınladığı resmi bildiride Belediye Başkanı Muriel Bowser, dünyanın ilk kahve pişirme tekniği olan Türk kahvesinin 16. yüzyılda İstanbul’da geliştirildiğini ve 500 yıllık bir kültüre sahip olduğunu vurguladı.

  Toplumlar arasındaki dostluğu kültürel diplomasi ile pekiştirmeyi amaçlayan iyi niyet mesajlarından dolayı Turkish Coffee Lady Vakfı’na teşekkür eden Bowser, açıklamasında 5 Aralık tarihinde gerçekleşecek kutlama etkinliğinde zengin Türk geleneklerinin öneminin Amerikalılara aktarılarak kültürel diyalogların kuracağını belirtti.

  Washington DC’de ikamet eden 706 bin kişi adına vakfın kültürel iletişimin geliştirilmesine yönelik çalışmalarına ilişkin tebrik dileklerinin de iletildiği bildiri, belediyenin resmi kayıtlarına da geçti. Belediye Başkanı Muriel Bowser yayınladığı resmi beyannamesinde Türk kahvesinin tüm insanlık için evrensel bir değer olduğunu da vurguladı.  

  Vakıf başkanı Gizem White ve mikro sanat ustası Hasan Kale, Belediye Başkanı’na 2020’den beri 5 Aralık’ı resmi olarak kutlamasına teşekkür amacıyla Beyaz Saray’ın kahve telvesi ile nakşedilmiş bir eserini de hediye ettiler.

  Advertisement

  Okumaya Devam Et

  Dünya

  NASA uyardı! 2024’te dünyaya çarpabilir

  Published

  on

  Spread the love

  2007’de ilk kez tespit edildikten sonra teleskopların görüş açısından çıkan “kayıp asteroit”, gelecek yıl dünyaya çarpma ihtimali taşıyor.

  İSTANBUL (İGFA) – 2007 FT3 diye adlandırılan göktaşı, keşfedildikten bir gün sonra ortadan kaybolmuştu. Ancak bilim insanları göktaşının Dünya’ya dönüş yolunu bulduğunu tahmin ediyor.

  Indepented’ın aktardığı habere göre NASA’nın Dünya’ya Yakın Nesne Araştırmaları Merkezi (CNEOS), bu göktaşının yörüngesini belirlemek için çalışıyordu. Son bulgular, bu asteroidin seneye gezegene çarpabileceğini ortaya çıkardı.

  2,6 MİLYAR TON TNT GÜCÜNDE PATLAMA YARATACAK

  Buna göre kayıp göktaşının Ekim 2024’te Dünya’ya çarpma ihtimali kabaca 11,5 milyonda bir. Mart 2024’te Dünya’ya çarpma olasılığı da 10 milyonda bir diye belirlendi.

  Advertisement

  Bu son derece küçük bir ihtimal olsa da göktaşının gezegene çarpması halinde 2,6 milyar ton TNT gücünde patlama yaratması öngörülüyor.

  Böyle bir enerji gezegeni yok etmeye yetecek kadar büyük değil. Öte yandan çarptığı bölgede büyük hasara yol açması ve Dünya’nın her tarafına şok dalgaları göndermesi mümkün.

  Uzay ajansları bugüne dek dünyaya yakın 30 binden fazla göktaşını belgeledi. Bu nesneler halihazırda gözlemlenmeye devam ediyor.

  Ancak NASA ve diğer kurumlar, Güneş’in parıltısı içinde saklanan ve henüz keşfedilememiş büyük asteroit ve kuyrukluyıldızların varlığından emin.

  Advertisement
  Okumaya Devam Et

  Gündem